Starasz się i prace wakacyjną jako kelner w jednej z restauracji w Londynie. Napisz list do biura pośrednictwa pracy.
- określ cel listu i napisz jak dowiedziałeś się i tej ofercie
- napisz jak długo uczysz sie języka angielskiego i jaki jest twój poziom znajomości tego języka
- podaj dwie cechy twojego charakteru które sprawią że jesteś odpowiednim kandydatem
- napisz w jakim terminie mozesz podjąć pracę i kiedy możesz stawić się na rozmowe kwalifikacyjną

Ma to być list formalny Na 120 słów Proszę o szybką odpowiedz:):)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-12T16:38:33+01:00
Szanowna Pani,
Piszę w związku z ofertą wakacyjnej pracy o której dowiedziałam się z ogłoszenia w gazecie. Pisze pani, że poszukuje miłej i cierpliwej osoby, która mogłaby zostać kelnerką w pani restauracji.
Jeżyka angielskiego uczę się od sześciu lat. Uważam, że mój poziom zaawansowania jest średni, i że wystarczy, abym mogła podjąć się tej pracy. Jestem cierpliwa, mila i wytrzymała, co sprawia, że świetnie nadaję się do tej pracy.
Jeżeli pani również uważa, że nadaję się do tej pracy, niech pani napisze, kiedy mogę zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli o mnie chodzi pracę mogę podjąć już od pierwszego tygodnia wakacji.

Czekam na pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Pozdrawiam,
XYZ


Dear Madam,
I am writing in connection with the offer of a summer job for which I learned from an ad in the newspaper. You write that it is looking for a nice and patient person, which could be a waitress in a restaurant you.
I', learning English since six years. I believe that my level of sophistication is average, and it suffice to this work.
I am patient, miles and durable, which makes I'm a person, which you're looking for.
If you also consider that I'm great person for this work, let write to me, when I can come for an interview. If you ask me can I take a job from the first week of vacation.

I'm waiting for positive consideration of my request.

Yours faithfully,
XYZ
4 2 4
2010-03-12T17:01:24+01:00
Dear Sir or Madame,

I am writing in connection with your job offer concerning the post of a waiter in Rose Restaurant which I found in the latest issue of Daily News. I belive this position fits me expectations of a perfect job.
As far as me qualifications are concerned, I have been working for about 4 years as a waiter in Tiny Restaurant in London. I have been learning English for about 10 years at advanced level. What more, I completed First Certificete in English. In addition to this, I consider myself hard-working and polite. I know very well from my experience that the post of a waiter requires both of these features.
I am ready to start working since Juni this year. I would be happy to attend an interview at your earliest convinience.
I look forward to hearing from you.

Yours faithfully,
XYZ

mozna liczyc na naj? :)
3 4 3