Odpowiedzi

2010-03-11T22:05:53+01:00
Z papieru robi sie gazety, ulotki, paragony, książki, mozna się nim bawić, np. robić statki itp,;]
24 3 24
2010-03-11T22:06:03+01:00
Ze względu na swój podstawowy charakter papier jest nadal najważniejszym nośnikiem informacji. Z tego też powodu istnieje jego podział.

Nośnikiem informacji może być zarówno zwykła kartka z zeszytu, notesu, a nawet w sytuacji kryzysowej serwetka kuchenna :) Rozglądając się bacznie wokoło można zauważyć różne rodzaje papierowego nośnika informacji. Od papieru afiszowego, który jest produkowany w klasie VII i nigdy nie jest biały, poprzez papier biblijny, który de facto z samą Biblią ma niewielki związek; chodzi tu o grubość kartki papieru, jest ona tak cieniutka, że pozwala na zamieszczenie ogromu informacji w niewielkim tomie (encyklopedie, słowniki, leksykony i właśnie Biblia).

Kolejnymi papierowymi nośnikami informacji według kryterium podziału papieru są wszelkie gatunki papieru biurowego, a więc papier do pisania zwykłego i specjalny do maszyn. Ostatnio znacznie popularniejszy jest papier do drukarek komputerowych, który zastąpił papier do odchodzących do lamusa maszyn do pisania.

Szczególnym rodzajem papierowego nośnika informacji jest papier fotograficzny.

Pokryty jest warstwą światłoczułą (zawiesina chlorku lub bromku srebra w żelatynie), a dodatkowo pomiędzy warstwą papieru a żelatyny stosowana jest warstwa bieli barytowej wspomagająca uzyskanie odpowiedniego kontrastu. Innym ciekawym rodzajem papieru jest kalka. Jest to materiał papierowy pokryty z jednej strony tuszem lub innym pigmentem pozwalającym na kopiowanie tekstu. Znamy doskonale te kalki farbujące dłonie, które wkręcało się do maszyny do pisania by zaoszczędzić sobie pracy przy pisaniu tego samego tekstu.

Poczciwą kalkę wyparła ostatnio kserokopiarka tak, jak maszyny do pisania wyparte zostały przez inteligentne komputery. Dzięki wynalezieniu papieru samokopiującego popyt na kalkę jeszcze bardziej spadł. Ładniejszym rodzajem papierowego nośnika informacji jest papier ozdobny, produkowany z masy bezdrzewnej, celulozy bawełnianej. Z tego surowca wykonane są na przykład wizytówki, zaproszenia, okładki książek, itp.
56 4 56
2010-03-11T22:07:03+01:00
Papier jest używany w:
*piśmiennictwie-np. do drukowania gazet, książek itp.
13 3 13