Odpowiedzi

2010-03-12T11:55:27+01:00
1. Broń :
Bombardy ,Topór , Nadziak , Buława, Szabla, Sztylet ,Oszczep,Włócznia, Kusza,
Katapulta, Łuk

2.Mieszkania
Średniowieczne domy ubogich były ciemne, zimne i wilgotne. Często na zewnątrz było cieplej i przyjemniej niż w środku. W celach bezpieczeństwa okna były małymi otworami z drewnianymi okiennicami zamykanymi jedynie na noc lub w złą pogodę. Dachy były kryte strzechą, która bardzo łatwo ulegała zniszczeniu. Domy były zazwyczaj jednoizbowe, spano i jadano razem. Rzadko składały się z dwóch pomieszczeń.
Mieszkania bogatych były wykonane znacznie bardziej starannie niż chłopów. Podłogi były wybrukowane, na ścianach wisiały ozdobne gobeliny pełniące również funkcję ocieplającą. Tylko bardzo bogaci mogli sobie pozwolić na oszklone okna, w tamtych czasach znajdujące się wyłącznie w kościołach
i siedzibach królewskich.
W centrum kuchni znajdował się kamienny piec służący do przyrządzania posiłków i ogrzewający cały dom.
3. jedzenie
Głównym pokarmem w tamtych czasach był chleb, napojem
- piwo lub woda. Chętnie jedzono nabiał oraz produkty rolne.
Dla wyższych sfer dostępne było wino. Mąkę mielono głównie
z pszenicy i żyta, ale dla bydła uprawiano także inne zboża.
Mięso pochodziło z własnego inwentarza, solone mogło przeleżeć nawet kilka miesięcy, ich smak był wtedy maskowany przez dodanie dużej ilości ziół.
W domach majętnych jedzono dziczyznę oraz ptactwo pochodzące z polowań.
4,Ubrania
Moda szczególnie wśród kobiet zależała od „stanu cywilnego”, dziewczęta nosiły włosy rozpuszczone lub związane w warkocz, przepasane opaską lub wiankiem. Kobiety zamężne osłaniały głowy chustami i przepaskami.Noszono również czepce i kapelusze rozmaitych kształtów. Suknie były powłóczyste z długimi rękawami, często zakładano płaszcze. Tkaniny były bogato zdobione i drapowane, naśladowano styl bizantyński.
Mężczyźni nosili tuniki do kolan, lub podobnie jak kobiece do kostek. Spodnie składały się z dwóch oddzielnych nogawek i były wygodne do jazdy konnej. Noszono płaszcze upięte na ramionach, często z kapturami. Rękawy były szerokie.Szlachcic miał prawo do czuba (w bucie) o długości przekraczającej długość drugiej stopy, mieszczaninowi tej granicy nie wolno było przekroczyć, a chłopu wolno było przedłużyć buty tylko o kilka cali. /XIV - XV w./Rycerze nosili stalowe zbroje osłaniające niemal całe ciało.Chłopi nosili zazwyczaj długie koszule wykonane z wełny i lnu. Strojem zakonników były długie, wełniane habity wzorowane na ubiorach rzymskich.
3 3 3
2010-03-12T11:56:47+01:00
3. Jedli dużo orzechów, jajecznicę z kiełbasą. Pili dużo wina, piwo w dzbankach, miód,
nalewki. Używali dużo przypraw. Spożywali mięso z dziczyzny, które przechowywali w beczkach z solą w zimnych miejscach lub wędzili. Na deser słodkie placki z rodzynkami.
2.Mieszkanie składało się z sieni, dwóch komór, kuchni. Podłoga była klepiskiem z gliny, na środku ustawiono gliniane palenisko, z którego dym przedostawał się przez szparę. Na ścianach wisiała zbroja rycerska. W BOGATYCH domach podłoga była modrzewiowa, w rogach stały kominy z okapami, okna z szybami, na półkach znajdowały się misy i łyżki, nawet srebrne (składzik)w alkierzu były skory, składy wosku i miodu, worki maki, składy sucharów, konopi i suszonych grzybów. W obejściu znajdowały się budynki gospodarcze, sprzęt myśliwski, wozy itp.
4.Często nosili ubrania ze skór lub jedwabiu przetykane złota nicią. Mężczyźni zakładali pasy. Kobiety nosiły długie spódnice lub suknie z falbanami i gorsety.
1.W średniowieczu wyróżniano kilka rodzajów broni palnej, z czego większość wchodziła w skład szeroko pojętej artylerii.W późnym średniowieczu pojawiły się także działa polowe - tzw. hufnice.

Sorki że tak nie po kolei;p
2 3 2
2010-03-12T11:59:09+01:00
1. Kopie miecze topory, broń sieczna obuczowa, biała, drewniana, katapulty, łuki, maczugi
2. Dzielili się na krółów możnowładców, rycerstwo, ducowieństwo, chłopów i miwszczań. Obok domu znajdowała się obora stodoła i stajnia. W domu gotowały i szydełkowały kopiety. Mężczyźni pracowali na roli. Wszystkie cnne przedmioty trzymabo w drewnianych skrzyniach. Zajmowano się garncarstwem, haftem, malarstwem i muzyką ludową.
3. Żywiono się roślinami ziarnistymi, tym co przenosili z lasów grzyby borówki.
oraz mięso ze zwierząt domowych
4. zakładano ubrania z lnu . Haftowano stroje husty. Na święta kobiety zakładały bogate czebce z kukardami wiązanymi na motyla. Spódnic było trzy spódnik piekielnica oraz wierzchnia. Kobiety zakładały kolorowe gorsety oraz haftowane bluzki i husty na ramiona. Buty były materiałowe
Mężczyźni nosili bufiaste spodnie i skórzane buty na cholewkach. Noszone białe liane koszule. Z złotymi guzikami zakładano płaszcze z rękawami lub bez.
Częś ozdobną stanowiły kapelusze.

Tego nie znajdzie się w necie. Ja wiem bo uczę się na konkurs o tym.
2 3 2