Odpowiedzi

2010-03-12T14:19:37+01:00
Należy pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak ?złośliwość rzeczy martwych". Kompas to tylko urządzenie i czasem może się zepsuć. Ale nie tylko o ostrożne obchodzenie się z kompasem chodzi. Wszelkie zaburzenia wpływają na dokładność wskazań kompasu. Dobrze wiedzieć jakie mogą to być zaburzenia i być na nie przygotowanym.
O zaburzeniach ogólnie
Kompasy magnetyczne nie działają w pobliżu:
? magnesów i przedmiotów metalowych (ferromagnetyków)
? przewodów przewodzących prąd o dużym natężeniu,
? ciał silnie naelektryzowanych (igła ulega polaryzacji elektrycznej),
gdyż obiekty te zakłócają naturalne pole magnetyczne Ziemi a w rezultacie zniekształcają wskazania kompasu.
Dewiacja
Jak już powiedzieliśmy każdy metalowy przedmiot zbliżony do kompasu zakłóca jego działanie. Takie przedmioty powinny byś trzymane z dala od kompasu. Każdy zatem błąd we wskazaniach kompasu spowodowany obecnością metalowego przedmiotu nazywamy dewiacją.
By zapobiec błędom w nawigacji spowodowanych dewiacją sporządzane są tzw. tabele dewiacji służące do określania przy jakich wskazaniach, i o ile kierunek pokazywany przez kompas odbiega od rzeczywistości. Znając tabelę dewiacji dla naszego kompasu odejmujemy lub dodajemy do kursu kompasowego stopnie, będące wartością dewiacji. Kurs otrzymany w ten sposób nazywamy kursem magnetycznym.
Posługiwanie się kompasem to nie taka trudna sprawa. Wystarczy znać jego budowę i wiedzieć że nie pokazuje on dokładnego kierunku. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego referatu nikt nie będzie miał problemu z ustaleniem kursu rzeczywistego.
Warto bowiem pamiętać o tym że technika zawodzi i możemy być zdani tylko i wyłącznie na sprawdzonych, starych sposobach. Przezorny, bowiem zawsze ubezpieczony.
Pozostaje się tylko pożegnać słowami Gdańskiej Formacji Szantowej, ludzi związanych z morzem, działających na lądzie, którym sztuka nawigacji na pewno nie jest obca:
"Kręci, kręci się busola naszych marzeń, nikt nie zgadnie jaką drogę nam pokaże?
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-12T14:54:11+01:00
Ale jaki kompas bo jest kilka.;)?
kompas magnetyczny : to przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku południka magnetycznego. Jego zadaniem jest głównie wskazać nam kierunek drugi w którym chcemy się poruszać. :) jeśli chodziło o inny kompas to pisz postaram sie pomóc.
7 3 7