Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T08:08:33+01:00
1.
Zdaniem Grzegorza VII papieżom przysługiwały prawa równe cesarzom, a nawet większe od nich. Według tych praw, papież mógł nakładać klątwy na ludzi, co było równe z potępieniem i zakazem przebywania z tą osobą; jego zdanie nie mogło być podważone, a zdanie, przysięga, postanowienia innych mogły być unieważnione przez niego; kościół rzymski był nie omylny i nigdy w żaden błąd nie popadnie; papieżowi przysługiwało prawo zwalniania ze służby "nikczemnego władcy".

2.
Cesarz Henryk IV był w stanie zrobić wszystko, ażeby Grzegorz VII zdjął z niego klątwę, która zwalniała ze służby wszystkich jego poddanych. Przez trzy dni stał u bramy zamku, boso, ubrany w szaty pokutne, lamentował oraz błagał o przebaczenie. We wszystkich, którzy usłyszeli ów płacz, buntowała się dusza, bowiem uważali, że jest w papieżu nie surowość apostolska, ale tyrańska srogość.
Dopiero wtedy, gdy wystąpiła skrucha i błaganie wszystkich tam przybyłych, Grzegorz VII zdjął z cesarza klątwę i "przepuścił go do łaski wspólności".
2 4 2