Odpowiedzi

2010-03-12T16:11:32+01:00
1. Opuszczenie Troi

Odys dowodził 12 greckimi okrętami. Burza oddzieliła jego flotę od okrętów Agamemnona.

2. Miasto Ismaros w Tracji

Żołnierze Odyseusza napadli na bogate miasto i wymordowali jego mieszkańców. Ocalała jedynie rodzina kapłana Marona ? wykupił ich od śmierci ofiarowaniem wina o niezwykłej mocy (Odys wykorzystał je później do pokonania cyklopa).

3. Kraina Lotofagów

To lud żywiący się kwiatami lotosu. Ktokolwiek zjadł ten kwiat, zapominał kim był i na zawsze pragnął pozostać wśród Lotofagów. Odyseusz jako jedyny odmówił poczęstunku. Swoich towarzyszy musiał związać i siłą zaprowadzić na statki.

4. Wyspa cyklopów

Cyklop Polifem był pasterzem kóz, synem boga Posejdona. Odyseusz wyruszył wraz z 12. towarzyszami do jaskini Polifema. Zostali tam uwięzieni, a okrutny Polifem każdego dnia zjadał dwóch spośród przyjaciół Odysa. Odys spił winem olbrzyma, a następnie wypalił mu jedno oko. Wcześniej przedstawił mu się jako Nikt. Oślepiony Polifem chciał wzywać pomocy, ale na pytania innych cyklopów o to, kto go skrzywdził, odpowiadał: Nikt! Dzięki temu Odys i jego towarzysze zdążyli uciec. Jaskinię opuścili ukryci pod brzuchami owiec, bo oślepiony Polifem starał się po omacku wyłapywać wszystkich marynarzy. Nie przypuszczał jednak, że schowali się pod wybiegającymi owieczkami.

5. Wyspa Eola

Eol ? bóg wiatrów ? ofiarował Odysowi worek zawierający wszystkie przeciwne wiatry. Zabronił go otwierać przed otwarciem do Itaki. Kiedy Odyseusz zasnął, jego żeglarze zajrzeli do worka. Myśleli, że znajdują się tam skarby, które Odys pragnie ukryć przed towarzyszami. Wypuszczone złe wiatry zagnały okręty do wyspy Eola. Rozgniewany bóg odmówił pomocy.

6. Kraj Lajstrygonów

Statki Odyseusza zostały zniszczone, a żeglarze pożarci przez okrutnych Lajstrygonów. Z całej drużyny pozostał tylko jeden statek.

7. Wyspa czarodziejki Kirke

Kirke zamieniła wszystkich żeglarzy w wieprze, jedynie Odys oparł się jej zaklęciu (pomógł mu Hermes ofiarowując ochronne ziele). Odys zmusił Kirke do odczarowania żeglarzy. Przez cały rok Kirke gościła u siebie drużynę Odysa. Odys Zdradził Penelopę ? romansował z Kirke. Z tego związku narodził się Telegonos.

8. Hades

Za radą Kirke Odys udał się do królestwa zmarłych, do wieszcza Terezjasza, który miał mu wskazać drogę do domu. Matka Odysa (a raczej jej dusza) powiedział mu o wierności żony.

9.Syreny

Pół kobiety, pół ptaki wabiły swym śpiewem żeglarzy, a następnie pożerały ich.
Odyseusz za radą Kirke kazał pozatykać żeglarzom uszy woskiem, a siebie kazał przywiązać do masztu.

10. Scylla i Charybda

2 potwory siedzące na obu brzegach cieśniny. Charybda połykała statki w całości, a sześciogłowa Scylla pożerała sześciu podróżnych z każdego statku. Odyseusz wybrał drogę przy Scylli ? uratował statek, ale sześciu żeglarzy stracił.

11. Byki Heliosa

Towarzysze Odysa upolowali i zjedli (mimo jego zakazu) kilka ukochanych, białych byków Heliosa. Rozgniewany bóg namówił Zeusa do pomszczenia jego krzywdy. Zeus błyskawicą zatopił okręt Odysa. Z katastrofy ocalał jedynie Odyseusz.

12.Wyspa bogini Kalipso

Odys został wyrzucony na brzeg wyspy. Nimfa Kalipso zakochała się w nim. Po 7latach na wyspie zjawił się Hermes i nakazał Kalipso uwolnienie Odysa (był to nakaz Zeusa, ale prośba Ateny). Zakochana nimfa była nieszczęśliwa, ale pomogła Odysowi odbudować statek.

13. Kraina Feaków

Odys wypłynął, ale mściwy Posejdon rozbił jego statek. Ledwie żywy dopłynął do krainy żeglarze Feaków. Tu na dworze króla Alkinoosa opowiedział swoją historię. Żeglarze feaccy odwieźli go do Itaki.

14. Itaka

Atena zamieniła Odysa w starego żebraka. W chacie pasterza Eumajosa spotkał się z powracającym ze Sparty Telemachem. Następnego dnia odbywa się turniej łuczniczy
1 5 1