Odpowiedzi

2010-03-12T17:13:19+01:00
Pierścienice to bezkręgowce o wydłużonym i obłym ciele podzielonym na pierścienie(metamery) i to od nich wywodzi się ich nazwa.Występują w wodach i wilgotnej glebie.Oddychają całą powieszchnią ciała. Są cudzożywne(roślinożercy, drapieżnicy i pasożyty).Posiadają układ krwionośny typu zamkniętego i układ nerwowy typu łańcuszkowego(po stronie brzusznej).Rozmnażają się płciowo(obojnactwo,rozwój prosty) i bezpłciowo(regeneracja). Przedstawicielami pierścienic są Nereida, Mysz morska(pierścienice morskie) i pijawka(pierścienice pasożytnicze).


Ssaki żyją w prawię każdym środowisku.Pomimo wielu różnic, mają wiele cech wspólnych np.: ssanie przez młode mleka matki, stałocieplnośc(pozwala im byc aktywnym niezależnie od temperatury występującej w ich otoczeniu i zasiedlac różne środowiska), owłosienie i płuca o budowie pęcherzykowej.Przedstawicielami ssaków są: Waleń, Słoń afrykański, Żyrafa, Tygrys syberyjski i Kapibara.
Ciekawostka: Ssaki żyjące w miejscach. gdzie lata są ciepłe a zimy mroźne zmieniają futerko np.:Lis(latem jest ono cienkie, a zimą grube).
1 1 1