Odpowiedzi

2012-07-24T10:55:05+02:00

Alka olbrzymia wyglądem przypominajaca pingwina znajdująca się na liście już wymarłych gatunków była największym ptakiem nielotnym i zarazem wodnym należącym do rodziny alk. Znana była już w VIII w. .

W XIII w. na Półwyspie Skandynawskim kolonie ich przestały już egzystować zaś duża ich ilość zginęła na przełomie wieku XVII i XVIII z powodu częstych polowań na nie. W roku 1830 wybuch podwodnego wulkanu wraz z trzęsieniem ziemi całkowicie zgładził ich kolonię na wyspie Geirfuglasker. Po tej katastrofie żywiołowej przeżyło tylko ok. 40 ptaków. Przeprowadziły się one na sąsiedzką wyspę o nazwie Eldey u wybrzeży Islandii, która generalnie była ich ostatnim siedliskiem. Według źródeł latem 1844 r. rybacy, którzy dostali zamówienie na zdobycie alk olbrzymich zabili ostatnią ich parę, a jajo będące w gnieździe zostało rozgniecone.
Czasami pojawiają się niepotwierdzone i wątpliwe doniesienia o spostrzeżeniu tych ptaków na Atlantyku bądź na kanadyjskim wybrzeżu. W muzeach można napotkać na ok. 90 wypchanych tych unikatowych ptaków z których 3 znajdują się w naszym kraju we Wrocławiu.

Proszę :).