Mam dwa zadanka dla jakiegos bystrzaka :P


1. dlaczego w niekotorych krajach wykorzystuje sie obszary o trudnych warunkach do uprawy. jakie zabiegi egzotechniczne pozwalaja przystosowac teren do uprawy.


2. porownaj uzytkowanie gruntow w Bangladesyu ,, Polsce i Egipcie. Podaj pryzcyznz roznic.


prosze o pomoc :**

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T11:11:37+01:00
1, W niektórych krajach tereny np. górzystą są wykorzystywane rolniczo ze względu na mało ilość terenów o dobrych warunkach, wtedy buduje się tzw.tarasy( np. w chinach, japonii, i innych górzystych terenach), dzięki nim powierzchnia upraw zwiększa się, a można tam uprawiać krzewy herbaty czy coś tam innego, tak się postępuje z kilku zwględów:
-mała ilość terenów nadających się do uprawy,
-duża ilość ludności w danym kraju, a import żyności jest niewystarczający.
Podobnie można osuszać tereny wilgotne(melioracja) np, tak się dzeje w Holandii na dużą skalę, choć ma mała powierzchnię, a tak powiększają ją kilkakrotnie, i dzięki rolnictwu intensywnemu uzyskuje dobre plony, ważną sprawą jest także klimat, jeśli on sprzyja(dostateczna ilość opadów, długi okres wegetacyjny), to można powziąć starania mające na celu poiększenie obszarów rolnych.
2, Bangladesz jako państwo o wielkiej iliczbie ludności w przeliczniu na km2 powierzchi musi wykożystywać każdy skrawek ziemi nadającej się na uprawę czegokolwiek, a że ten kraj znajduje się w delcie dwóc wielkich rzek( gangesu i brahmaputry), to tam w większości występują żyzne mady, uprawia się zborza potrzebujące dużo wilgoci i ciepła np. ryż, który przy dobrym gospodarowaniu i uprawie może wydać 3-krotnie plon w ciągu roku.
Egipt już w starożytności jako kraj pustynny wykożystywał dobrodziejstwa regularnych wylewów nilu, wykożystywał rolniczo każdy skawek ziemi położony w pobliżu wielkiej rzeki, dzięki systemom nawadniającym i dobremu klimatowi( długi okres wegetacyjny, z opadami trochę gorzej), ich rolnictwo ma całkiem dobre plony, jednak budowa zbiornika Nassera zmniejsza je( woda w nim szybciej paruje, ulegając zasoleniu i rozwija się tam ślimak, który zjada duże ilości roślin uprawnych- ryżu, pszenicy i innych zbóż.
W polsce mamy dużo nieużytków:łąki..., a ziemie o różniej żyzności, od płowych, po brunatne, rędziny, mady, po bardzo żyzne czarnowiemy,ale w pełni nie wykożystujemy tego, u nas uprawia się w szczególności: ziemniaki, buraki cukrowe, zboża:pszenica, owies, jęczmień, proso; ale nie jest w peni wykożystany potencjał, bo stopień używania nawozów sztucznych w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi jest niższy, przez co nasze ronlictwo daje mniesze plony, także wielkość gospodarstw ma znaczenie, gdyż w polsce mamy dużo małych i średnich gospodarswt, które w większości produkują na własne potrzeby, a w przypadku nadwyżki to sprzedają, także stopień mechanizacji daje nam wiele do życzenia, maszyny rolnicze w polsce są przestarzałe i często niebezpieczne( stąd tyle wypadków latem w gospodarstwach).
1 5 1