Proszę o w miarę dokładne przetłumaczenie tego testu.

1. Dear Suzy,
Thanks for you letter. It was great to hear from you. Well, I'm here in St Iver at last! I arrived this morning at 11:30. Believe it or not, the journey took twelve hours altogether grom London. It wasn't much fun. In fact it was a nightmere!

First of all the other girl in the sleeping compartment complained because she didn't have the bottom bunk and then, when she climbed up to go to bed, she almost stepped on my face! Later, when I went to the toilet in the night, I tripped over my shoes (you know how clumsy I am!) and the noise woke her up.

After than there was a signal failure near Plumouth and the train stopped for ages. Luckily, I had my mobile phone with me so I phoned me aunt and told her about the delay. I finally got to St Ives over there hours late. But guess what? I met a really nice Australian guy at the bus stop near the station. He's a surfer. He's called Matt and he's cool.

I'm starting my holiday job tomorrow so I'm going to relax and take things easy this afternoon.

z góry dzięki.

1

Odpowiedzi

2010-03-12T17:25:23+01:00
Dzięki za list. Wspaniale było usłyszeć od ciebie. Cóż, jestem tutaj w St Iver nareszcie! Przyjechałem dziś rano o 11:30. Wierzcie lub nie, podróż miała dwanaście godzin całkowicie do Londynie. Nie była to świetna zabawa. W rzeczywistości było koszmarnie!
Przede wszystkim inne dziewczyny w przedziale sypialnym narzekały, bo nie ma dna łóżka i wtedy, kiedy wspinały się do łóżka, ona prawie stanęła na mojej twarzy! Później, kiedy poszedłem do toalety w nocy, Potknąłem moje buty (wiesz jak niezdarny jestem!) I obudził ją hałas.
Po niż było zaniku sygnału w pobliżu Plumouth i pociąg zatrzymał się na wieku. Na szczęście, miałem telefon ze mnie, więc zadzwonił do mnie ciocia i powiedziała jej o opóźnieniu. I w końcu dotarł do St Ives tam godzin spóźnienia. Ale wiecie co? Poznałem naprawdę ładne Australii facet na przystanku koło dworca.on jest a serferem. On nazywa się Matt and on jest cool.
Zaczynam moją pracę w wakacje jutro będę odpoczywać i rzeczy proste tego popołudnia.
1 2 1