Odpowiedzi

2010-03-12T19:48:51+01:00
Konstrukcja wiersza:
monolog podmiotu lirycznego, wypowiedzi Boga i Urszulki poparte cytatami
sytuacja liryczna:
Opowiesc Urszulki o tym, jak po przyjściu do nieba spotkala się z Bogiem, który chce ją uszczęśliwić spełnił jej życzenia i stworzył w niebie dom identyczny jak w czrnolesie chodż pragnienia dziewczynki, zostaly spełnione, to nie czuła sie szczęsliwa, poniewż nie przyszli długo oczekiwani rodzice.
obraz Boga:
Bóg przedstawiony jest jak cżlowiek dobry, życzliwy, pragnie szczescia dziecka, spełnia jego zyczenia a;le zdaje śie nie rozumieć uczuć. Potrafi dać i stworzyć przedmioty, zapomina jednak o milości i tęsknocie.
Obraz nieba
pustkowie, sa tam gwiazdy, ktore Bóg układal do snu. Po spełnieniu prośby Urszuli pustkowie staje się identyczne jak dom w czarnolesie. urszylka- zachowanie i uczucia
Dziewczynka przestraszona własna zuchwałością wobec Boga, radosna z powodu spełnienia zyczeń dotyczacych wyglądu nieba, wykonuje codzienne czynności czyli sprzata i nakrywa do stołu, zamiata podlogę, ubiera się w równową sukienkę i czeka, rozczarowana i zawiedziona gdy w dzrwiach nie zobaczyła oczekiwanych osób, jest smutna.
mam nadzieję że pomoglam.
pozdrawiam ;****

"Urszula Kochanowska"
1 5 1
2010-03-12T19:49:31+01:00
Dusiołek.

W balladzie B. Leśmiana, prosta, ludowa fabuła jest najczęściej pretekstem do wyrażania myśli o charakterze filozoficznym. Jej tematem jest odwieczna walka człowieka ze złem. Bajdała ma pretensje do Boga, że stworzył Dusiołka, który jest symbolem zła. Wizja świata zawarta w balladzie, staje się pesymistyczna. Człowiek w świecie stworzonym przez Boga nie jest pewien swojej pozycji, musi ciągle mieć się na baczności, narażony jest na działanie zła.