Odpowiedzi

2010-03-12T21:38:06+01:00
A oto rozwiązanie:
Któż z nas, nie zaczyna dnia od filiżanki ciepłej herbatki? A gdy wracamy ze spaceru? a gdy podejmujemy gości? Herbata wciąż nam towarzyszy, będąc jednym z najczęściej spożywanych napoi. Należałoby się zastanowić czy jednak jej wynalezienie i działanie jest dla nas korzystne?
Herbata, produkt spożywczy uzyskiwany z młodych listków z różnych odmian krzewów herbacianych, uprawianych w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie.

Najstarszą tradycję picia naparu liści herbaty mają Chiny, Korea i Japonia. Do Europy herbata została przywieziona przez holenderskich kupców z początkiem XVII wieku, jako środek leczniczy. Stała się popularna w Holandii, Anglii i nieco później, z początkiem XVIII wieku w Polsce. Mimo rozpowszechnienia się herbaty na Cejlonie i w Indiach dopiero w XIX wieku, kraje te, są obecnie największymi producentami herbaty na świecie.
W wyniku bezpośredniego suszenia liści herbaty otrzymuje się herbatę zieloną, dającą jasny napar o ziołowym aromacie, szczególnie popularny w Chinach, Japonii, Wietnamie i w Gruzji. Ponad 90% światowej produkcji stanowi herbata czarna, uzyskiwana przez poddanie liści procesowi fermentacji. W efekcie tego procesu dochodzi do przekształcenia katechin w teotaninę, postać taniny o łagodniejszym od niej działaniu oraz powstania salicylanu metylu i innych związków. Substancje te nadają naparowi herbaty czarnej barwę, oraz cierpko-gorzkawy smak.
Napar z liści herbaty, dzięki alkaloidom wywiera działanie pobudzające na układ nerwowy. Usuwa senność i zmęczenie, pobudza akcję serca i wentylację płuc, dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych w mózgu, narządach i mięśniach. Kofeina i jej metabolity zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników co usprawnia procesy myślowe i poprawia nastrój. Herbata działa rozgrzewająco przez przyspieszenie przemian energetycznych. U osób przyzwyczajonych do codziennego picia herbaty reakcje takie są słabo widoczne. Napar z herbaty stosuje się również przy zatruciach, biegunkach i innych zaburzeniach trawiennych.

W ostatnich latach zwraca się uwagę na antyoksydacyjne działanie zawartych w herbacie polifenoli oraz i wpływ na obniżenie ilości cholesterolu. Polifenole wiążą i ograniczają wchłanianie toksycznych metali ciężkich, jak ołów, kadm lub rtęć. Najsilniejsze działanie przeciwutleniające wykazuje herbata czerwona i zielona a słabsze herbata czarna.

Tak wiec, pijąc herbatę nie tylko dostarczamy naszemu podniebieniu doskonałego smaku, ale i dbamy o zdrowie naszego organizmu, pobudzamy układ nerwowy, mamy lepsze samopoczucie, nie jesteśmy senni, relaksujemy się, oddychamy lepiej, obniża nam się zawartość cholesterolu i ogólnie czujemy się lepiej! Uczcijmy więc minutą ciszy, tego co odkrył ten energetyczny i korzystny napój! I pijmy herbatę o każdej porze!
5 3 5