Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T09:15:35+01:00
Koncert Jankiela to odzwierciedlenie wydarzeń z historii Polski.
Nawiązanie do Konstytucji 3 Maja 1791 roku,w czasie tej części skoczne dźwięki poloneza wprawiają młodych w pogodny,radosny nastrój,podrywają do tańca.Starsi natomiast popadają w zadumę,wspominają owe szczęśliwe lata,mądre,demokratyczne ustawy,zbratanie wszystkich stanów.
Zawiązanie konfederacji targowickiej(1792)-miesza wesołość z e złowieszczymi przeczuciami.Wszyscy stali się smutni,ogarnia ich przerażenie,a klucznik zakrywa ręką twarz.
Insurekcja kościuszkowska(1794)-w tej części słuchacze na dźwięki marszu,przypominają wojnę,atak,szturm.
Rzeź Pragi(1794)-przypominając to wydarzenie,drżą na wspomnienie masakry ludności cywilnej Pragi.
Powstanie Legionów(1797),walka o wyzwolenienarodowe,tułaczka legionistów-starzy legioniści poznali piosenkę o rzołnieżu tułaczu,wspominają wędrówki po lądach,morzach,piaskach gorących i mrozie u boku Napoleona.W zadumie spuszczają głowy,zamyśleni o walce w Legionach,która nie przyniosła oczekiwanej wolności.
Nowe nadzieje Polaków na odzyskanie wolności związane z wyprawą Napoleona na Rosję-panuje niezwykłe ożywienie,ogólna radość.Z osobą Dąbrowskiego wiązano nowe nadzieje na odzyskanie niepodległości.Radości towarzyszy wielkie wzruszenie,a Jankiel płacząc całuje rękę generała.
44 3 44