Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T12:43:17+01:00
Autorką powieści pt. "Opium w rosole" jest Małgorzata Musierowicz mieszkająca w Poznaniu i nazywana "Homerem z Jeżyc". Ten utwór pochodzi z cyklu "Jeżycjada" (nazwa dzielnicy, w której toczy się akcja).
Akcja dzieła toczy się w Poznaniu w roku 1983, w okresie komunizmu- choć mniej uważny czytelnik może tego nie zauważyć (ze względu na cenzurę pewne informacje są podawane bardzo ogólnikowo).
Książka zawiera wiele wątków, ale główny dotyczy Genowefy, małej dziewczynki chodzącej po domach na obiady i szukającej miłości. Następny dotyczy naszej rówieśniczki Kreski, która mieszka u dziadka z powodu aresztowania rodziców i przeżywa swoją pierwszą miłość oraz problemy w szkole. Akcja trzymała nas w napięciu, była wyrazista, jasna.
Spośród wielu postaci naszą uwagę zwróciła Kreska- Janina Krechowicz. Była ona pracowita i pomysłowa- mimo problemów materialnych radziła sobie w życiu, szyjąc ubrania i robiąc na drutach w celu zarobienia pieniędzy. Można ją podziwiać za troskliwość i opiekuńczość w stosunku do starszego, chorującego dziadka. Kreska i wszystkie postacie zostały opisane ze znajomością psychiki człowieka. Są one realistyczne, prawdziwe (mają zalety i wady).
W "Opium w rosole" występuje narracja trzecioosobowa, pisana językiem prostym, dlatego łatwo nam się czytało. Bohaterowie używają słów potocznych, czasem wulgarnych, więc są bardziej wiarygodni.
Powieść Małgorzaty Musierowicz uczy nas, że miłość i ciepło domu rodzinnego są ważne w życiu człowieka. Dzięki utworowi zrozumieliśmy, iż w trudnych chwilach zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże- jak Lelujka Kresce. A co znaczy tytułowe "Opium w rosole"? Tego dowiecie się, jak przeczytacie książkę.
19 3 19
2010-03-13T12:48:24+01:00
Główny wątek dotyczy małej dziewczynki szukającej jednym słowem szczęścia
14 2 14