Odpowiedzi

2010-03-13T19:52:15+01:00
Ziemia, trzecia planeta od Słońca. Jedyna na której wiemy że istnieje życie. Kolebka ludzkości, wyjątkowa wśród planet. Tylko na Ziemi ponad 70 % powierzchni pokrywa woda, która stała się źródłem życia, a następnie ewolucji.

W różnych częściach świata mamy do czynienia z odmiennymi krajobrazami, które nadają piękno naszej planecie. Należy się jednak zastanowić dlaczego się tak dzieje, że w jednym miejscu mamy tropikalną dżunglę, a gdzie indziej lodową pustynię.

O tak drastycznych różnicach decyduje astronomia. Regularny niczym doskonały zegar fakt obrotu Ziemi wokół Słońca w ciągu ok. 365 dni stworzył pojęcie roku. Ziemia jednocześnie wiruje wokół własnej osi (jeden obrót to doba), a oś ta nachyla się do padających na powierzchnię Ziemi promieni słonecznych pod zmiennym kątem, dając w efekcie pory roku i decydując o globalnym klimacie.

Ten kopernikowski mechanizm stoi więc u źródeł wszystkich zjawisk, związanych z klimatem, a co za tym idzie pośrednio z krajobrazem na Ziemi. Dodatkowo, fakt tak ogromnego obszaru oceanów wpływa decydująco na klimat. W światowym oceanie istnieją ciepłe i zimne prądy oceaniczne, które wpływają lokalnie na klimat pewnych obszarów globu.

Szerokość geograficzna decyduje o tym, ile energii słonecznej dociera do danego miejsca. Generalnie, wraz z oddaleniem się od równika w kierunku biegunów ilość tej energii, a więc i ciepła, maleje. Wzniesienie danego miejsca powyżej poziomu morza, także wpływa na jego średnie temperatury. Obliczono, że przeciętnie wraz ze wzniesieniem się o każde 1000m temperatura spada o 7oC. W związku z tym, wysoko położone równiny, tereny górzyste strefy tropikalnej są o wiele chłodniejsze niż obszary nadmorskie o takiej samej szerokości geograficznej, a na szczytach pasm górskich panuje klimat polarny.

Tak długi wstęp jest konieczny dla wyjaśnienia bezpośredniej zależności pomiędzy prawami fizyki w astronomii i klimatem Ziemi. Klimat z kolei, wraz z ukształtowaniem geologicznym terenu w sposób decydujący wpływa na krajobraz danego obszaru.


O to chodziło.? ;]
Jeśli, tak to liczę na naj!. ;))))