1.Wybierz dowolny obraz , który twoim zdaniem jest piękny i opisz go.
2.Wymień znane ci sztuki piękne.Czy prace artystów tworzących dzieła sztuki da się zawsze obejrzeć , dotknąć , zważyć , zmierzyć i opisać?

PILNE!!!!!!!!!!!!! PLASTYKA I G OPERON

zad.1,4,5 str.122

1

Odpowiedzi

2011-07-23T16:32:41+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

1. Malarstwo Claude Moneta zachwyca mnie od dawna. Jedną z jego wizji, do której czuje ogromny sentyment, jest kobieta z parasolką.

Po raz pierwszy Claude Monet namalował kobietę z parasolką w 1875 roku (obecnie w National Gallery of Art., Waszyngton). Pozowali wówczas Camille Doncieux (pierwsza żona Moneta) oraz mały Jean – pierwszy syn malarza. Kobieta znajduje się na pierwszym planie, w oddali widać chlopca. Postacie są przedstawione w sposób typowy dla impresjonistów: brak wyraźnie zarysowanych konturów, błyski światła, sposób ukazania płynących chmur na nienie i faktury sukni. Tłem jest niebo zasłane niewielkimi smugami chmur. Jasne, cieple kolory sugerują letni dzień. Jedenaście lat później Monet podjął ten sam temat. Mieszkał wówczas w Giverny, gdzie w wiejskiej scenerii uwielbiał malować córki Alice Hosched (drugiej żony). Do nowej wersji „Kobiety z parasolką”(obecnie w Muzeum Orsay, Paryż) Monet wybrał śliczną Suzanne. Tak jak poprzednio obraz przedstawia młodą kobietę idącą przez kołysaną wiatrem łąkę. Jednak w wersji późniejszej kolory są delikatniejsze, a sposób malowania bardziej precyzyjny, dojrzalszy. Parasolka wymusza rozmieszczenie światła i cieni. Obecność wiatru sygnalizowana jest przez uniesiony podmuchem szal, załamania sukni i kształt chmur. Podczas tworzenia obrazu Monet kieruje następujące slowa do młodej malarki amerykańskiej: „Trzeba myśleć w ten sposób: tu widzę kwadracik niebieskości, tu pasmo różu i malować dokładnie, jak je pani widzi, zachowując ich kształt i kolor, aż doprowadzi to do powstania osobistej, naiwnej wizji sceny, na którą się patrzy”. 

 2. Do sztuk pięknych, według Charlesa Batteuxa, zaliczamy muzykę, malarstwo, architekturę, rzeźbę, taniec, poezję, teatr, a nawet wymowę. Oczywiście nie wszystkie prace można dotknąć, zważyć, czy zmierzyć, niektóre poprzez warstwę słuchową wpływają na psychikę człowieka, jak np. muzyka.

 

Pozdrawiam.

5 4 5