Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T13:36:27+01:00
Amfiprion okoniowy, błazenek okoniowy (Amphiprion ocellaris) - atrakcyjnie ubarwiona ryba morska z rodziny garbikowatych, zaliczana do błazenków. Często hodowane w akwariach morskich.

Symbioza błazenka z ukwiałem przynosi korzyści obu stronom: rybka jest broniona przed drapieżnikami i korzysta z resztek pokarmowych w jamie chłonąco-trawiącej ukwiału. Ten zaś otrzymuje od rybek ochronę przed jedynymi rybami, które zjadają ukwiały (są to ryby ustnikowate (Chaetodontidae)), również korzysta z resztek pokarmowych amfiprionów, a nawet z jego odchodów, które zawierają dużo substancji biogennych (czyli minerałów niezbędnych do życia) i są potrzebne glonom, które żyją symbiotycznie w ciele ukwiała. Prócz tego rybka utrzymuje czystość wśród czułków oraz, przez swój ruch, zapewnia dopływ świeżej, natlenionej wody.

Ukwiały:
Te urocze i piękne zwierzęta są spokrewnione z koralami miękkimi. Cechą charakterystyczną wszystkich gatunków ukwiałów jest obecność silnie toksycznego jadu w knidoblastach, dlatego też nie istnieje możliwość łączenia ich w jednym zbiorniku. Ciekawym zjawiskiem, jakie można zaobserwować u niektórych gatunków są samodzielne wędrówki po dnie akwarium. Najlepiej jest je trzymać w dużych zbiornikach po kilka okazów tego samego gatunku. Żeby ograniczyć ich uciążliwe, dla innych mieszkańców akwarium, wędrówki po akwarium należy je umieścić na pojedynczych skałkach otoczonych przez piaszczyste podłoże.

Wiele gatunków ukwiałów współpracuje z innymi gatunkami zwierząt, takimi jak na przykład Kraby porcelanowe (Neopetrolisthes), krewetki, amfipriony. Do takich ,,współpracujących” ukwiałów należy rodzaj Stichodactyla i Heteractis. Wspólna hodowla tych partnerów należy do najpiękniejszych i najciekawszych doświadczeń, jakie może nam zaoferować akwarystyka morska. Do bardzo ciekawych zjawisk należy również związek między krabami pustelnikami i powoźnicami
1 5 1