Odpowiedzi

2010-03-13T14:33:24+01:00
Dramat Sofoklesa "Antygona" należy do klasyki literatury światowej. Jej autor to jeden z najwybitniejszych twórców dramatu i teatru antycznego.
Utwór opowiada o losach Antygony - potomki rodu Labdokidów przeklętego od pokoleń, o jej wyborch i konsekwencjach.
W treści dramatu jest wyraźnie zaakcentowany konflikt tragiczny między prawami rozumu, a prawami serca, prawami ludzkimi, a prawami boskimi, racjami jednostki, a racjami państwa.
Zaprezentowane przez Sofoklesa problemy pomimo upływu czasu są nadal aktualne. Dlatego współczesny czytelnik może ocenić postępowanie Antygony i Kreona. Tym bardziej, że na jego oczach bohaterowie podejmują decyzje, nie licząc się z konsekwencjami swoich wyborów.
Wytrawni czytelnicy wiedzą jednak, że losy Antygony są uzależnione od bogów. Prześladuje ich fatum to też ich działania mające na celu zmianę przeznaczenia, są daremne.
Dlatego też litujemy się nad bohaterami i wstrzymujemy oddech, kiedy skutki ich czynów są tragiczn. W związku z czym amatorzy mocnych wrażeń znajduja coś dla siebie.
W dramacie odnajdujemy także wątekmiłosny, jednak i on konczy sie nieszczęśliwie.
Uażam, że "Antygona" posiada wartości ponadczasowe, które przez ponad dwa tysiąclecia nie uległy dezaktualizacji. Któż z nas nie zastanawia się nad sensem decyzji podejmowanych przez nasze władze? Jestem pewien, że każdy, kto zajmuje wysokie stanowisko rządowe powinien obowiązkowo sięgnąć po tę lekturę szkolną.
9 2 9