Odpowiedzi

2010-03-13T15:28:12+01:00
Skrzypy-Charakteryzują się okółkowym umieszczeniem liści i gałęzi na pędzie. Zarodnie są umieszczone terminalnie na trzoneczkach u form prymitywnych, a u form ewolucyjnie zaawansowanych zarodnie tworzą parasolowaty twór zwany tarczowatym liściem zarodnionośnym. Główną formą rośliny jest sporofit, gametofit zaś jest drobny i plechowaty.


Widłaki-Widłaki mają widlasto rozgałęzione pędy i korzenie. Pędy pokryte są drobnymi listkami, przymocowują się do podłoża za pomocą korzeni.W liściu znajduje się tylko jedna, nierozgałęziona wiązka przewodząca.
38 3 38
2010-03-13T15:41:10+01:00
Skrzypy to niewielkie rośliny o specyficznej budowie. Ich łodygi są przesycone krzemionką. Podczas zgniatania wydają charakterystyczny dźwięk, od którego wzięły nazwę. Liście skrzypów są łuskowate, osadzone w okółkach rozmieszczonych na łodydze w regularnych odstępach. Okółkowo wyrastają też odgałęzienia boczne. Najdłuższe z nich są położone nisko, a krótkie na szczycie pędu. Taka budowa sprawia, że cała roślina przypomina choinkę.

Widłaki to niewielkie rośliny o płożących się łodygach, pokrytych spiralnie ułożonymi, łuskowatymi listkami. Łodygi tych roślin rozgałęziają się widlasto, stąd nazwa tej grupy. Pędy widłaków są zielone przez cały rok. Ich cykl rozwojowy jest bardzo długi. Proces kiełkowania zarodników trwa 6-7 lat i odbywa się tylko w obecności określonych gatunków grzybów, z którymi organizmy te żyją w symbiozie. Dawniej często używano widłaków w medycynie, więc bardzo dużo ich zrywano. Doprowadziło to niemal do całkowitego ich wyginięcia. Obecnie wszystkie występujące w Polsce gatunki widłaków są objęte ochroną prawną.


Myślę że to są najważniejsze informację ;)
30 2 30
2010-03-13T16:03:16+01:00
Skrzypowe to rośliny jednorodne morfologicznie i atonomicznie . jest ich ok 30 gatunków w tym 9 w polsce .najbardziej pospolity jest skrzyp polny (uznawany za chwast)występujące na łąkach,polach przy drogach.nasz największy skrzyp olbrzymi jest chroniony . dzisiejsza rola skrzypów jest nie wielka . napar ze skrzypu działa moczopędniei stosowany bywa w leczeniu kamienicy lub miażdżycy
10 1 10