Odpowiedzi

2009-10-24T20:53:13+02:00
Tu zobacz: http://t-inf.internetdsl.pl/pliki/materialy/grafika.pdf
http://www.zso3.slupsk.pl/pdf/grafikalo.pdf
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-24T20:56:53+02:00

ROZDZIELCZOŚĆ- jest parametrem określającym liczbę punktów w jednostce miary, np.: 150 punktów na centymetr. Jednostką rozdzielczości jest skrót dpi (dot per inch - punkty na cal). Im większa rozdzielczość, tym mniejsza wielkość punktu, a więc obrazek ma wyższą jakość. Jeden cal to 2,54 cm, można więc obliczyć, że rozdzielczość 300 dpi to 300 punktów(pikseli) mieszczących się na odcinku 2,54 cm, z czego wynika że jeden punkt ma ok. 0,08 mm. Im większa rozdzielczość, tym więcej punktów, a więc plik również jest większy.

WIELKOŚĆ OBRAZKA – ten parametr wskazuje, jakie rozmiary w jednostkach długości ma rysunek. W tym celu podaje się długość dwóch boków ilustracji w calach, centymetrach lub pikselach. Tradycyjnie jednostki miary (cm, mm itp.) stosuje się do przedstawienia wymiarów rysunku na wydruku, pikseli używa się do określenia wielkości obrazka na monitorze, gdyż najmniejszym punktem jest na nim właśnie piksel.

CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA- parametr określający jak często (na 1 sekundę) jest wyświetlany obraz w monitorze (min częstotliwość odświeżania powinna wynosić 75-80 Hz).
TRYB GRAFICZNY- to rozdzielczość oraz liczba kolorów, w jakich można wyświetlić dany piksel.
Karta graficzna obsługuje 3 tryby graficzne:
• 256- oznacza, ze kolor może być wyświetlany w jednym bajcie (8 bitowy)
• High color- w nim kolor pamiętany jest w 2 bajtach. Ponieważ 2 bajty to 16 bitów mówi się też czasami o 16-bitowym kolorze (216 czyli 65.536 kolorów)
• True color- kolor każdego piksela jest pamiętany aż w 3 bajtach np.: przy rozdzielczości 1280*1024 True Color potrzeba aż 3.932.160 bajtów-kolorów).
1024*768*256- oznacza, ze wyświetlany obraz 1024 kolumny, 768 wierszy a każdy piksel może mieć jeden z 256 kolorów.

KOMPRESJA- jest to technika zmniejszania ilości pamięci zajmowanej przez plik z obszarem graficznym. Kompresja plików graficznych polega m.in. na redukcji informacji o obrazie – np. zamiast 9 pikseli obrazka, program uśrednia je i zapamiętuje jako jeden. Dwa podstawowe sposoby zmniejszania objętości plików graficznych to redukcja kolorów i redukcja rozdzielczości.

Istnieją dwie grupy kompresji:
• bez utraty jakości- tzn. kiedy zdjęcie, które poddaliśmy kompresji rozkompresujemy otrzymamy obraz identyczny z pierwotnym.
• z utratą jakości- technika ta zapewnia doskonały poziom kompresji, ale niestety pozbawia rysunek-zdjęcie pewnych drobnych szczegółów.

MODELE KOLORÓW – modele kolorów to techniki uzyskiwania barw. Inaczej powstaje kolorowy rysunek na papierze, np. druk zdjęcia, a inaczej uzyskuje się go na monitorze komputera. Do tworzenia barw opracowano dwa podstawowe modele kolorów – CMYK I RGB.
• RGB – model opracowany do uzyskiwania barw na ekranie monitora. Składa się z trzech kolorów podstawowych: Red – czerwony, Green – zielony i Blue – niebieski. Tam gdzie występują wszystkie kolory jednocześnie, powstaje barwa biała (w modelu CMYK jest odwrotnie). Wynika to z właściwości monitora, który jest „czarny” podczas wyłączenia, a biały w miejscach równocześnie „oświetlonych” przez trzy kolory podstawowe.
• CMYK – model opracowany do wielobarwnego druku. Jest oparty na czterech podstawowych kolorach: Cyjan – niebieskozielony, Magneta – purpurowy, Yellow – żółty i blacK – czarny. Poprzez ich mieszanie uzyskuje się dowolne barwy na powierzchni drukowanej (papierze, tworzywie itp.). Tam gdzie występują wszystkie kolory jednocześnie, powstaje barwa zbliżona do czerni. Aby była ona jednak wyrazista i intensywna, miejsce to pokrywane jest w druku dodatkowo czarną farbą lub tuszem – stąd czwarty kolor.
4 3 4