Czego się nauczyłem czytając małego ksiecia??
Wypracowanie na strone A4.
Proszę nie spisujcie z internetu...
To ma byc praca samodzielna dlatego daje tyle punktów...Potrzebne na poniedziałek...bardzo mi na tym zależy:)
Za najlepsze daje najwięcej:D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T18:01:22+01:00
Z lektury Antoine'a de Saint-Exupéry'ego pt. Mały Książę wyniosłam wiele nauk. Mały Książę opowiada o swoich podróżach po planetach, na których spotykał ludzi, którzy odzwierciedlali swoim zachowaniem i poglądami największe wady współczesnych ludzi.
Wśród postaci, które odwiedził Mały Książę był Król. Nauczyłam się od niego, że znacznie trudniej jest osądzić siebie niż bliźniego. Wyciągnęłam również inne mądrości, m.in. że nie powinniśmy traktować ludzi przedmiotowo i być zachłannymi.
Na jednej z planet żył Próżny. Z tego opowiadania wyciągnęłam naukę, mówiącą o tym, że nie powinniśmy być pyszni. Powinniśmy akceptować krytykę naszej osoby, a nie tylko pochwały. To ukształtuje naszą osobowość i charakter.
Bohaterem, którego zachowanie pokazuje, jak słaby jest człowiek jest Pijak. Nauczyłam się, że należy próbować naszą silną wolę i nigdy się nie poddawać. Jeżeli raz wpadniemy w nałóg, stworzymy błędne koło i już nigdy możemy nie powrócić do dawnego stanu. Tłumacząc swój nałóg mówił: "Piję, aby zapomnieć (...) o tym, że się wstydzę (...) tego, że piję." Możemy więc zauważyć, że ten człowiek jest bezradny w swojej sytuacji.
Od Bankiera nauczyłam się, że nie możemy być szczęśliwi, nawet kiedy jesteśmy bogaci, kiedy nie mamy z kim cieszyć się tym bogactwem. Myślę, że z tej historii możemy również wyciągnąć wniosek, że powinniśmy czasem marzyć. Natomiast Bankier ciągle powtarza: "Jestem człowiekiem poważnym. Nie mam czasu na marzenia."
Latarnik pokazał mi, jak jest wytrwały i wierny swoim celom. Moim zdaniem powinno być więcej takich ludzi jak on, którzy nie rezygnują z raz postawionych wartości. Aby wytrzymać w tym stanie powtarza sobie: "Rozkaz jest rozkazem".
Od samego Małego Księcia nauczyłam się fantazji, a przede wszystkim tego, że należy zwracać uwagę na rzeczy małe, a jakże piękne. Mówi o tym fragment wypowiedzi chłopca: "Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca". Zrozumiałam także, jak wielką wartością jest przyjaźń i miłość. Ten wniosek wyciągnęłam z cytatu: "Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela". Bardzo duże znaczenie ma dla mnie również fragment: "Powinieneś sądzić według czynów, a nie słów". Zawiera on wielką mądrość, którą wdrążam w moje życie."Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś". Z tej złotej myśli nauczyłam się, że jeżeli się z kimś zaprzyjaźniamy lub podejmujemy opiekę nad nim, odpowiadamy za niego, a w przypadku przyjaźni pielęgnujemy to uczucie. Jednak najważniejszym dla mnie cytatem z tej książki jest: "Dobrze się widzi tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Ta lektura pozostanie na długo w mojej pamięci.
liczę na naj;);)
22 4 22