Odpowiedzi

2010-03-13T17:34:47+01:00
Narząd słuchu i równowagi występujący jedynie u kręgowców. Najbardziej złożone i rozwinięte uszy występują u ssaków. Ucho odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w drgania mechaniczne, a drgania w impulsy nerwowe. Odpowiada także za zmysł równowagi.
Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne występuje jedynie u ssaków. Ucho zewnętrzne i środkowe odpowiadają głównie za słuch, ucho wewnętrzne zawiera także elementy odpowiedzialne za równowagę.
proszęęęęęę:)
1 1 1
2010-03-13T18:16:16+01:00
Narzadem zmyslu sluchu jest ucho, ktore sklada sie z ucha zewnetrznego, srodkowego i wewnetrznego. ucho zewnetrzne zbudowane jest z dwoch elementow, zadaniem malzowiny usznej jest wychwytywanie dzwiekow z otoczenia. natomiast przewod sluchowy zewnetrzny przewodzi fale dzwiekowe do dalszych odcinkow ucha. na jego koncu znajduje sie blona bebenkowa, ktora wzmacnia docierajace do niej dzwieki. ucho srodkowe sklada sie z dwoch czesci. w jamie bebenkowej znajduja sie kosteczki sluchowe, ktore przenosza drgania z blony bebenkowej do ucha wewnetrznego. drugi element to trabka sluchowa- przewod łaczacy jame bebenkowa z gardlem. sluzy do utrzymania jednakowego cisnienia wewnatrz jamy bebenkoweji poza nia. umozliwia to odpowiednie napiecie blony bebenkowej. ucho wewnetrzne zbudowane jest z blednika kostnego. wewnatrz ktorego miesci sie blednik bloniasty. w sklad blednika wchodza: slimak oraz trzy kanaly polkoliste. we wnetrzu slimaka znajduja sie komorki rzesate- wlasciwe receptorysluchu. przetwarzaja one drgania na impulsy nerwowe. natomiast kanaly polkoliste sa narzadem zmyslu rownowagi. wyczuwaja one zmiany polozenia glowy.
2 2 2