Odpowiedzi

2009-10-24T21:51:47+02:00
Ludzkie płuca złożone są z dwóch płatów. Płuca są zbudowane z takich elementów, jak: tchawica, odg. tętnicy płucnej, drobna żyłka płucna, przewód pęcherzykowy, pęcherzyki płucne,wcięcie sercowe (inaczej wpustowe),oskrzeliki, oskrzele główne, oskrzela II-rzędowe, oskrzela III-rzędowe, krtań.
Dzięki pęcherzykom płucnym, z których zbudowane są płuca możliwe jest zwiększanie objętości płuc. Jest bardzo ważne, ponieważ przy większym wysiłku fizycznych zużywamy nawet o 30 razy więcej tlenu. Jeżeli płuca nie pomieściłyby jednorazowo dużo większej niż normalnie ilości powietrza, to nie moglibyśmy funkcjonować.
Powierzchnia ludzkich płuc jest nieco zróżnicowana. Można wyróżnić w każdym z nich: podstawę, szczyt, powierzchnię śródpiersiową oraz powierzchnię dożebrową. Powierzchnia śródpiersiowa lewego płuca wyposażona jest w wejście tętnicy płucnej, wejście oskrzela głównego lewego, ujście żył płucnych, a także wycisk serca. Natomiast na powierzchni śródpiersiowej lewego płuca można znaleźć: wejście oskrzela głównego prawego, wejście tętnicy płucnej, ujście żył płucnych.W oddychaniu płucnym wyróżniamy dwie fazy: wdech i wydech. Jest to proces wciągania powietrza do płuc i wypuszczania go z powrotem, przy czym wdech jest czynnością czynną, a wydech bierną. W czasie wdechu mięśnie międzyżebrowe kurczą się i powodują ruch żeber w górę i na zewnątrz. W czasie wydechu mięśnie międzyżebrowe i przepona rozkurczają się, a żebra opadają w dół. Pojemność płuc mierzymy za pomocą spirometra. Przeciętna pojemność u dorosłego mężczyzny wynosi około 4500 ml, a u dorosłej kobiety 3200 ml. Regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do powiększenia pojemności płuc, u wytrenowanego sportowca może dochodzić do 6000-7000 ml. Mechanizm oddychania jest procesem automatycznym, a więc nie zależy od naszej woli.

2 3 2
2009-10-24T21:54:46+02:00
Wiesz, teraz jestem w III klasie gim. Ja o człowieku miałem w II klasie i zachowuje książki z biologii (z chemii też). Akurat pamiętał, że ten mechanizm był fajnie zobrazowany więc ci go podaje w załączniku.
Mam nadzieję, że pomogłem :).
1 5 1