Odpowiedzi

2010-03-13T18:54:37+01:00
Człowiek korzysta z wielu rzeczy w życiu, które niosą ze sobą jakieś zagrożenie. Wszystko zależy od odpowiedzialności użytkownika, jego wyobraźni i osobowości. Nóż, samochód czy rower używane w nieodpowiedni sposób niosą ze sobą zagrożenie. Podobnie jest z alkoholem.

Dorośli często nadużywają alkoholu, upijają się i krzywdzą tym swoich bliskich. Wielu z nich prowadzi to do nałogu i choroby alkoholowej, która sprawia, że cierpi cała rodzina. Nadużywanie alkoholu przez dorosłych daje zły przykład młodzieży i dzieciom, które przecież chcą być dorosłe jak najszybciej. Niestety błędnie kojarzą dorosłość właśnie z piciem alkoholu czy paleniem papierosów. Nie myślą o tym jakie konsekwencje dla młodego organizmu niesie ze sobą spożycie alkoholu, lecz kombinują jak obejść zakaz sprzedaży nieletnim.
Wycieczki szkolne, ogniska często zakrapiane są alkoholem pitym w tajemnicy przed dorosłymi.

Zagubiło się gdzieś w młodych ludziach poczucie moralności. Niewielu z nich dochowuje przysięgi pierwszokomunijnej. Nie czują się winni, że ją łamią.
Niejednokrotnie są częstowani przez dorosłych np. szampanem w Sylwestra. To utwierdza ich w przekonaniu, że nie ma w tym nic złego.

Alkohol to wielki problem naszego społeczeństwa. Najlepiej widać to gdy zajrzy się do konkretnego domu, konkretnej rodziny ogarniętej tym nałogiem. Widać wtedy ile tam łez, bólu, braku szacunku, a niejdnokrotnie i chleba.

Jestem jednak optymistą i myślę, że w naszym kraju rozwija się coraz bardziej kultura picia dobrego alkoholu i w odpowiednich ilościach. Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba być mądrym człowiekiem.
1 4 1