Na podstawie charakterystyki eksploatacji napisz metodę eksploatacji i przykłady surowców mineralnych eksploatowanych tą metodą.
charakterystyka eksploatacji nr 1:
Służy eksploatacji surowców występujących w ciekłym lub gazowym stanie skupienia. W celu ich pozyskania wykonuje się odwiert, w który wprowadzana jest pompa tłocząca surowiec.
charakterystyka eksploatacji nr 2:
Jest t metoda pozyskiwania surowców mineralnych znajdujących się na dużych głębokościach. Aby udostępnić złoża, buduje się pionowe szyby, a następnie poziome korytarze.
charakterystyka eksploatacji nr 3:
Przed rozpoczęciem wydobycia surowców mineralnych tą metodą należy usunąć warstwę skał zalegających nad złożem. Ten sposób eksploatacji wykorzystuje się do wydobywania płytko położonych złóż.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-13T23:32:41+01:00
Charakterystyka 1 dotyczy eksploatacji owtorowej. Taką metodą wydobywa się np. złoża siarki,ropę naftową, wody mineralne itp.Charakterystyka 2 opisuje eksploatację podziemną. Taką metodą wydobywany jest np. węgiel kamienny


Charakterystyka 3 - eksploatacja odkrywkowa. Tak eksploatuje się np. węgiel brunatny, a także takie kopaliny "pospolite" jak np. piaskowce :)
5 3 5