Na poniedziałek mam napisać wpracowanie na podstawie wiersza Świtezianka A. Mickiewicza.

Jeśli komuś to pomoże to tu jest plan wydarzeń:
Plan wydarzeń
1. Spotkanie strzelca z piękną dziewczyną.
2. Propozycja zamieszkania razem.
3. Odrzucenie propozycji.
4. Przysięga miłości i wierności.
5. Ostrzeżenie przed złamaniem obietnicy.
6. Rozstanie zakochanych.
7. Pojawienie się tajemniczej dziewczyny.
8. Kuszenie młodzieńca przez nimfę.
9. Zdrada młodzieńca i złamanie przysięgi.
10. Surowa kara za złamanie przysięgi.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T19:24:58+01:00
Świtezianka opowiada o wodnej nimfie mieszkającej w jeziorze Świtezi.

Bohaterami jest para zakochanych, młody strzelec i dziewica. Młodzi kazdego księżycowego wieczoru spotykają się nad jeziorem pod leszczyną. Dziewczyna pomimo namów chłopaka nie ulega mu i prosi go, by przysiągł jej wierność. Białogłowa ostrzega młodzieńca, że złamanie owej przysiegi grozi surową karą, po chwili znika, a chłopak zostaje sam. Puszcza sie w pogoń za ukochaną, lecz nie dogania jej.
Nagle jezioro zaczyna się pienić, burzyć i wzdymać, a oczom chłopaka ukazuje się przepiękna nimfa wodna. Młodzieniec nie może uwierzyć własnym oczom...
Świtezianka zaczyna go kusić, by przyszedł do niej, a chłopak niepomny ostrzezeń swej lubej ulega nimfie i już po chwili tańczy razem z nią wśród lśniących kropel wody. Nagle zaczyna dziać się coś strasznego...Wody jeziora szaleją, pienią się i...pochłaniają nieszczęsnego mlodzieńca. Nimfa znika, po chwili słychać jej głos. Mówi, że to ona jest dziewczyną spotykajacą się z młodym strzelcem. Przemieniła się w nimfę, gdyż chciała sprawdzić, ile też warta jest przysięga jej ukochanego, który niestety ku swej zgubie nie dotrzymał obietnicy wierności i teraz spotka go za to surowa kara.
Jego dusza bowiem przez tysiąc lat będzie zawieszona miedzy niebem a ziemią. Po dziś dzień duch młodego strzelca siedzi samotnie pod leszczyną, będącą niegdyś miejscem spotkań z ukochaną i zawodzi żałośnie z bólu, żalu i tęsknoty.
Taka to straszna i surowa kara spotkała młodzienca za złamanie danej przed laty przysiegi wierności złożonej ukochanej
1 5 1