Czy ktoś by mógł mi sprawdzić list?
Napisz list do znajomych w anli. Miałeś do nich przyjechać w czerwcu ale złamałeś rękę. Umieść w nim:
-że nie przyjedziesz w danym terminie i poinformuj o danej sytuacji,
-okoliczności wypadkui opinię lekarzy,
-umów się na inny termin przyjazdu i pytasz o zgodę oraz wyrażasz nadzieję, żezaistniała sytuacja nie zakłóci planów znajomych.
Hi Carol.

I write this letter because I want you give about sad form situation to you. Because I broke hand and I can’t going to you under end of June. I broke her when I played in basket, I slipped on field and I fell. Doctor speaks, that for four weeks they will take off me of plasters. This it will be fifth's July on Saturday , to be she could come flying siudmego of July to you.I have hope, that she appeared situation will not damage our plans of relate shoppings, walks and many different thing. But not I know which you have then plans, because I do not want this to spoil them. What do because I not know you make time and what plans have your parents in this. Copy me in letter what then you plan about we will establish different deadline highest.
I miss and I greet.

2

Odpowiedzi

2010-03-13T19:34:13+01:00
Myślę że jest dobrze napisany z tego co przeczytałam :D
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T19:37:58+01:00
Okay to to będzie poprawione i sprawdzone:

Hi Carol.

I'm writing this letter because I want to give you some sad information from a situation to you - I broke my arm and I can’t come to you by the end of June. I broke it when I played basketball, I slipped on the field and I fell. Doctor says, that in four weeks they will take off plasters. This it will be fifth July on Saturday , so i can come to you not earlier thatn then. Im hoping that this situation will not damage our plans of relate shoppings, walks and many different things. I know you have plans, I do not want this to spoil them. What shall I do because I know you especially got some time for my visit and your parents were letting you too. Answer me If you know what we should do not to waste our plans.
I miss you.