Napisz charakterystykę bohatera lirycznego tego wiersza (Pana od przyrody)
Zbigniew Herbert
Pan od przyrody
Nie mogę przypomnieć sobie jego twarzy

Stawał wysoko nade mną
na długich rozstawionych nogach
widziałem złoty łańcuszek
popielaty surdut i chudą szyję do której przyszpilony był nieżywy krawat.
On pierwszy pokazał nam nogę zdechłej żaby, która dotykana igłą gwałtownie się kurczy
On nas wprowadził przez złoty binokular w intymne życie naszego pradziadka pantofelka
On przyniósł ciemne ziarno i powiedział:sporysz
Z jego namowy w dziesiątym roku życia zostałem ojcem. Gdy po napiętym oczekiwaniu z kasztana zanurzonego w wodzie ukazał się żółty kiełek i wszystko rozśpiewało się wokoło
W drugim roku wojny zabili pana od przyrody - łobuzy od historii
Jeśli poszedł do nieba - może chodzi teraz na długich promieniach odzianych w szare pończochy z ogromną siatką i zieloną skrzynką wesoło dyndającą z tyłu.
Ale jeśli nie poszedł do góry - kiedy na leśnej ścieżce spotykam żuka, który gramoli się na kopiec z piasku podchodzę, szastam nogami i mówię: - Dzień dobry panie profesorze, pozwoli pan, że mu pomogę - przenoszę go delikatnie i długo za nim patrzę aż zginie. W ciemnym pokoju profesorskim na końcu korytarza liści.

Przynajmniej 1 strona zeszytowa(A5)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T07:29:50+01:00
Autorem wiersza pt. "Pan od przyrody" jest Zbigniew Herbert. Poeta w utworze pokazuje szacunek, jakim darzył pana profesora jego były uczeń. Chłopak przypomina sobie nauczyciela i jego wygląd. Mówi że widział jego złoty łańcuszek/ co może świadczyć o zamożności profesora, był zawsze elegancko ubrany. Docenia jego tród, jaki wkładał, aby przekazać całą swoją wiedzę uczniom "on pierwszy pokazał nam nogę zdechłej żaby". Utwór ten można podzielić na dwie części czyli wizerunek i działalność profesora, oraz jego śmierć. Podmiot liryczny zastanawia się, gdzie trafił jego nauczyciel, którego szanował i lubił "jeśli trafił poszedł do nieba-"ale jak poszedł do góry..." Bez wątpienia można stwierdzić, że chłopiec darzył wielkim szacunkiem profesora. Świadczą o tym m.in. takie zwroty jak:
""dzień dobry panie profesorze pozwoli pan, że mu pomogę?
Uczeń wspomina pana od przyrody z przyjemnością, jak również jego lekcje.

O to chodzi w tym zadaniu? :)
114 3 114