Jaki obraz Polaków wyłania się z "Dziadów"? Spróbuj go opisać, wytłumacz znaczenie wypowiedzi Wysodzkiego: "nasz naród naj lawa z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat niewyziębi , plwajmy(plujmy) na tę skorupę i zstąpmy do głębi” Czy określenie "lawa" trafnie charakteryzuje społeczeństwo polskie pod zaborem rosyjskim? Podaj przyklady "skorupy" i "wew. ognia" odmalowane na kartach dramatu.
(potrzebuje najpóźniej do 14.03 do wieczora)

Dziękuję ! :))

1

Odpowiedzi

2010-03-13T20:37:55+01:00
Dziady można różnie interpeniować. Z jednej strony mówi o tym, że tradycje narodu po. zawsze przetrwają choćby niewiem jak trudne były czasy. Ze są one tylko dla wybranych ludzi czyli polaków. Nasze tradycje zawsze brano na poważnie i należy o nie dbać.
A wypowiedź Wysodzkiego można interpeniować jako, że wuaża naród nasz którego nic nie zniszczy. Może dużo minąć czsu ale my wytrwamy do końca. Co zresztą sprawdziło się w czasie wojen. Bo przecież je przeżyliśmy. No i nastąpiłą komuna. I ją też obaliliśmy. Polacy są wytrwali, walczą aż do skutku, uczciwi, i nie boją się mimo iż czasem nasza odwaga stoi na pograniczu to jakoś przetrwamy. Tą książką Mickiewicz chciał dodać otuchy polakom w walce o niepodległość. I to mu się udało.
Pozdrawiam
1 3 1