Odpowiedzi

2010-03-13T22:39:19+01:00
Fryderyk Chopin-ur.01.03.1810 r. w Żelazowej Woli koło Sochaczewa na Mazowszu.Zasłynął jako ,,cudowne dziecko'' występami fortepianowymi i pierwszymi utworami, które zacząłpisać w wieku 7 lat. Jako pianista-wirtuoz był ulubieńcem salonów. Fryderyk całę swe życie poświęcił tylko jednemu instrumentowi:fortepianowi. Cyprian Kamil Norwid zamieścił nekrolog w ,,Dzienniku Polskim'' :,,Rodem Warszawianin, serce Polak, a talentem świata obywatel Fryderyk Chopin, zszedł z tego śiata.Chopin po wielu latach cierpienia chorująć na gruźlicę, umarł 17 października w Paryżu w 1849 r. i tam został pochowany.Serce Chopina wróciło do Polski i znajduje się w Warszawie, w kościele Świętego Krzyża.Wśród organizowanych na całym świecie festiwali i konkursów muzyki Chopinowskiej, największym uznaniem cieszy się Mięzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który od 1927 roku (z przerwą wojenną) odbywa się co pięć lat w Warszawie.
12 4 12
2010-03-13T22:40:07+01:00
Fryderyk Franciszek Chopin urodził się 22 lutego w Żelazowej Woli polski kompozytor i pianista.Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu , nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna i umiejętność czerpania wzorów z polskiej muzyki ludowej. Jego przyjaciółka i towarzyszką życia była piosenkarka George Sand. Zmarł 17 październik 1849 w Paryżu(Francja)
14 2 14
2010-03-13T23:19:14+01:00
Fryderyk Chopin- życie i twórczość
Urodził się 1marca 1810r w Żelazowej Woli niedaleko warszawy.
Pierwsze kontakty Fryderyka z muzyką dokonały się dzięki fortepianowi na którym grywały jego matka i siostra. Ujawniający się talent muzyczny spowodował, ze chłopcu od 6 roku życia wyznaczono nauczyciela gry na fortepianie. W wieku 7 lat skomponował dwa polonezy G-moll i B-dur ponieważ był dzieckiem chorowitym rodzice często wysyłali go na wieś w tym czasie słuchał melodii i tańców Mazowsza. Gdy miał 12 lat jego pierwszy nauczyciel muzyki W.Żywny zrezygnował z udzielania mu lekcji uznając, że nie jest już w stanie niczego go nauczyć. W listopadzie 1830r wyjechał za granicę i nigdy już nie wrócił do polski. Większa część swojego dorosłego życia spędził w Paryżu gdzie cieszył się wielką popularnością. Dawał liczne koncerty i udzielał lekcji gry na fortepianie. 17.10.1849r w wieku 39 lat zmarł w Paryżu gdzie został pochowany. Jednak serce Chopina przywiozła do Warszawy jego siostra. Obecnie znajduje się w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Fryderyk Chopin jest uznawany za najwybitniejszego Polskiego kompozytora. Żył w okresie zwanym Romantyzmem. Tworzył w sposób niepowtarzalny i jak na owe czasy bardzo nowoczesny. Jego styl muzyczny można łatwo rozpoznać już po kilku dźwiękach. Dowiódł że fortepian to instrument o niespotykanych możliwościach brzmieniowych. W jego utworach można usłyszeć padający deszcz, płacz, szum wierzb itd. Twórczość Chopina wpłynęła znacząco na dalszy rozwój muzyki fortepianowej. W swoich kompozycjach Chopin często nawiązywał do polskiej muzyki ludowej.Nieobce mu były kujawiaki, mazurki i polonezy. Ta nacechowana polskością muzyka była wyrazem miłości do ojczyzny za która tęsknił przez całe życie.
12 4 12