Odpowiedzi

2010-03-14T09:06:23+01:00
Żarówka świeci tylko wtedy, gdy wyłącznik jest zamknięty i wszystkie elementy obwodu są ze sobą połączone. Po zamknięciu obwodu swobodne elektrony, obdarzone ujemnym ładunkiem, wędrują w kierunku dodatniego bieguna baterii. Ten uporządkowany ruch ładunków nazwano prądem elektrycznym. Fizycy przyjęli umowny kierunek prądu elektrycznego od bieguna dodatniego (+) do ujemnego (-), przeciwnie do kierunku ruchu elektronów. Pozostało to z czasów, kiedy uważano, że nośnikami prądu elektrycznego są tylko ładunki dodatnie.

Ważne:
Warunkiem przepływu prądu elektrycznego jest zamknięty obwód elektryczny, w którym źródło napięcia jest połączone z pozostałymi elementami obwodu.
1 5 1
2010-03-14T09:06:48+01:00
Z definicji wiem,
że to uporządkowany ruch ładunku elektrycznego.
Elementarnym jest elektron.

Teraz analizując przepływ prądu przez kawałek materiału. Rozumiem, że polega on na tym,
że zostaje przyłożony z jednej strony ładunek.
Przekazuje on elektrony do tego materiału, elektrony wskakują na orbity najbliższych atomów zastępująć ( wypychając te pierwotne dalej).
Wypchnięte atomy znowuż przeskakują na orbity kolejnych atomów i tak dalej.
W związku z tym materiał wydaje się być niezmieniony bo atomy nadal są atomami a tylko elektrony skaczą sobie po orbitach.


Ale nie wiem czy tak może być

1 5 1
2010-03-14T09:07:38+01:00
Prąd elektryczny jest zjawiskiem bardzo powszechnym. W naturze przykładami mogą być wyładowania atmosferyczne, wiatr słoneczny, czy czynność komórek nerwowych, którym również towarzyszy przepływ prądu. W technice obwody prądu elektrycznego są masowo wykorzystywane w elektrotechnice i elektronice.
1 5 1