Odpowiedzi

2010-03-14T17:40:02+01:00
Głównym bohaterem powieści jest młodzieniec , Awaru, który na polecenie starszyzny swojego plemienia ma się przeprawić na tajemniczą wyspę , Atlantydę. Awaru jest zaintrygowany tajemniczością i dziwnym zachowaniem mieszkańców tej wyspy, które zauważył, prowadząc z nimi handel wymienny.
Cała wyspa otoczona była murem, za który nikomu nie dało się przedostać. Handel prowadzono na małym skrawku plaży, blisko morza. Wyspiarze nigdy z nikim nie rozmawiali i nie wpuszczali na teren po za murem. Okazało się ,że wyspiarze znacznie przewyższyli pobratymców Awaru rozwojem technicznym i intelektualnym. Na Atlantydzie panuje pokój i sprawiedliwość, a ludzie na co dzień posługują się ułatwiającymi życie wynalazkami technicznymi. Awaru przedstawił się na wyspie imieniem Shanti i bacznie wszystko obserwował. Spotkał tam człowieka ze swojego plemienia - zdrajcę Wanyangeri, który zamierzał zabić Awaru. Nie udało mu się to. Bohater dotarł do stolicy wyspiarzy, Tees. W drodze poznał dziewczynę imieniem Zoe. Dzięki niej wydostał się z twierdzy, w której został uwięziony. Potem oboje spotkali na drodze umierającego człowieka. Okazało się że jest on naukowcem- Rarui. Poprosił ich on o odnalezienie w Tees jego ucznia, Sarhi i oznajmienie mu, że jego mistrz przekazał mu przed śmiercią swoje imię. W czasie rozmowy bohaterowie usłyszeli złowrogi grzmot- to odezwał sie wulkan na Atlandzie- góra Suhmi.
W końcu Awaru dotarł do Tees. Miasto nie było otoczone murem, tylko gęstymi zaroślami. Bohater mimo trudności dotarł do Sarhi i przekazał mu wieść od jego mistrza. Okazało się, że opuszczenie miasta będzie bardzo trudne- Awaru był ścigany przez strażników. Pomogli mu Zoa i wierne sheri (psy). Po opuszczeniu Tees udało im się podsłuchać obrady Rady Czterdzestu- organu rządzącego na wyspie i poznać ich tajemnicę. Okazało się, że rządzący byli przygotowani na wybuch wulkanu , ale pomylili się w obliczeniach- wg nich Atlantyda miała zostać zalana lawą za ok 5 lat. Na ten czas przygotowywali ewakuację mieszkańców. Przedwczesny wybuch wulkanu pokrzyżował ich plany i wprawił w przerażenie.
Nagle sprawy przybrały dziwny obrót - Zoe oznajmiła Awaru , że działa z polecenia wyspiarzy , wie, kim on jest i ma mu uniemożliwić ucieczkę z Atlantydy. Przybył także tajemniczy mężczyzna , który powiedział Awaru , że chce zgłębić tajemnicę jego umysłu. Bohater miał zostać na wyspie do końca życia. Stało się jednak inaczej- wybuchł wulkan i mieszkańcy w popłochu zaczęli uciekać. Awaru zdołał uratować Zoe i wiernego sheri o imieniu Rai. Na stały ląd pomogli im się dostać współplemieńcy Awaru pod przewodnictwem mędrca o imieniu Kamau.
95 4 95