Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T10:02:48+01:00
Henryk Sienkiewicz w powieści ?Krzyżacy? na podstawie zebranych materiałów przedstawił polską epokę średniowiecza. Dziś czerpiemy z tej książki wiedzę na temat życia naszych XV-wiecznych przodków.
Mimo iż Polska od X w. była państwem chrześcijańskim, nawet najpobożniejsi ludzie żyjący w czasach przedstawionych w powieści zachowali pogańskie zwyczaje. Społeczeństwo obawiało się złych mocy, klęsk, które mogły spaść na człowieka, gdyby zaniedbał pogańskich bożków. Wierzący i religijny Maćko z Bogdańca przekupił diabła Borta workiem wina, bo wolał żyć w zgodzie z siłami nieczystymi. Czatujący w lesie Zbyszko nie bał się niedźwiedzia czy innych dzikich zwierząt, tylko złych duchów i mocy, które mogłyby mu coś zrobić. Także Zych ze Zgorzelic swojej córce Jagience polecił zostawić jedzenie dla skrzatów, a przecież chrześcijanin nie powinien wierzyć w takie stworzenia. Ludzkie przesądy wykorzystywali tak zwani sprzedawcy relikwii. Przykładem takiego człowieka jest Sanderus. Zarabiał na ludzkiej naiwności, sprzedając odpusty i relikwie.
Średniowiecze cechują różne obyczaje, które Henryk Sienkiewicz licznie i wiernie przedstawił w swojej powieści. Jednym z najważniejszych zwyczajów przedstawionych w ?Krzyżakach? jest pasowanie na rycerza. Aby dostąpić tego zaszczytu, należało przede wszystkim odznaczyć się wierną służbą oraz licznymi zaletami. Zbyszko podczas pasowania był ciężko chory, więc jego pasowanie wyglądało inaczej niż nakazywała tradycja. Zgodnie ze zwyczajem przyszły rycerz klękał przed władcą, który dotykał mieczem ramienia pasowanego. Zbyszka natomiast książę Janusz pasował podczas krótkiej rozmowy, w czasie której Zbyszko leżał na łóżku.
W średniowieczu organizowano różne turnieje, podczas których rycerze mogli popisać się przed władcą, damami dworu oraz innymi rycerzami swoją sprawnością fizyczną. Jednak by zdobyć nagrodę bądź uznanie należało walczyć uczciwie ? bez żadnych sztuczek. Sienkiewicz przedstawił nam Zbyszka jako dobrego rycerza w czasie walki z Ulrykiem von Jungingenem. Pęknięty popręg u siodła Krzyżaka z pewnością dałby młodzieńcowi zwycięstwo, jednak postanowił on postąpić jak na rycerza przystało i nie zaatakował przeciwnika.
1 4 1