Odpowiedzi

2010-03-14T10:41:31+01:00
Temat wypracowania skłania do refleksji. Prowokuje do zadumy nad problemem moralnym człowieka. Zmusza wreszcie do odpowiedzi na pytanie, postawione w temacie wypracowania, czyli które oblicze ascety jest bliższe człowiekowi.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przybliżmy sobie sylwetki średniowiecznych postaci jakimi byli św. Aleksy i św. Franciszek z Asyżu.

”Legenda o św. Aleksym” jest przykładem utworu ,który opisuje życie i śmierć świętego, czyli utworem tzw. hagiograficznym. Z utworu dowiadujemy się o tym, że ojciec Aleksego wywodził się z bogatego rodu ,a matka była miłosierna dla ubogich. W wieku 24 lat Aleksy żeni się, i tego samego dnia kiedy brał ślub oznajmia żonie, że chce zachować czystość i udać się w daleką podróż w poszukiwaniu sensu życia oraz Boga.
Zwraca jej pierścionek zaręczynowy i następnego dnia wyjeżdża z Rzymu.

„Legenda o św. Aleksym” propaguje skrajną ascezę. Ascetami nazywamy ludzi, którzy dobrowolnie decydują się na umartwianie, odrzucenie przyjemności świata, życie w skrajnej nędzy, i cierpieniu. Św. Aleksy wyrzekł się wielkich bogactw, wygód życia, miłości, zrezygnował z możliwości posiadania rodziny. Wybrał los samotnika, jego pozytywne i docenione prze Boga cechy to: ofiarność, skromność, cierpliwość, odwaga, gorliwa wiara , nie oczekiwał uwielbienia, przyjmował cierpienie.

Moim zdaniem postawa ta jest zdecydowanie egoistyczna i negatywna, gdyż postawa ta obliguje człowieka do lekceważenia uczuć osób bliskich, a zarazem do cierpienia. Rodzina powinna być najważniejszą wartością w życiu człowieka, ale epoka średniowiecza podkreśla, że w centrum zainteresowania człowieka znajduje się Bóg , a nie człowiek.
Uważam ze św. Aleksy postąpił nieuczciwie wobec swojej żony i jej uczuć, ale dla niego wyższe wartości-Bóg wygrały.