Odpowiedzi

2010-03-14T10:58:26+01:00
Droga Basiu
Na wstępie mojego listu chciałabym Cię bardzo pozdrowić i opowiedzić Ci troche o moich obyczajach w domu.
Opowiem Ci o moich obyczajach na wielkoanoc.W niedziele pujdziemy rano do kościoła.Po kościele będziemy odpoczywać.Na drugi dzień zjęmy rano na śniadanie poświęcone jedzenie i też pujdziemy do kościoła.
1 1 1
2010-03-14T11:01:57+01:00
Kraków,15maja2008r.

Kochana Małgosiu!
Małymi krokami zbliżają się święta wielkanocne , w związku z tym chciałabym opowiedzieć Ci o zwyczajach panujących w moim domu w tym okresie.
Każdego roku staje wczesnym rankiem i pomagam mamie malować różne , ciekawe , kolorowe wzorki na jajkach.Moja mama jest malarką więc to dla niej żadne wyzwanie , robi to z przyjemnością.Mi czasem wychodzą mało efektowne ozdoby , ale staram się je robić starannie i to jest doceniane.Następnie układamy jajeczka w koszyku , w którym znajdzie się również wędlina,chleb,sól,baranek.Zapomaniałabym wspomnieć o pieczeniu babeczek,które przygotuje dwa dni wcześniej w towarzystwie babci.Wypieki są przepyszne i koniecznie muszą zawsze znaleźć się w koszyczku.
Jestem ciekawa , jakie tradycje są u Ciebie.Będę wdzięczna za odpowiedź.

np. Anna
1 5 1
2010-03-14T11:25:23+01:00
13.03.2010r.
Warszawa

Droga Aniu!

Na wstępie mojego listu chciałabym Cię serdecznie pozdrowić i ucałować.
W tym liście opisze Ci o zwyczajach mojego domu.
Opisze Ci zwyczaj wigilijny :
Dzień przed wigilią mama z babcią przygotowują dwanaście potraw - taka jest u nas tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.
W wigilię tata z braćmi ubiera choinkę, ja sprzątam cały dom.
Mama przygotowuje stół, wkłada pod niego sianko i drobne pieniądze, zostawia także jedną wolne miejsce dla wędrowca.
Tata z braćmi tuż przed osiemnastą wypatrują pierwszej gwiazdki, gdy ona się pojawi do znak że możemy siadać do stołu.
Tuż przed kolacją dzielimy się opłatkiem, po podzieleniu możemy jeść.
Po kolacji przychodzi do domu święty mikołaj, zostawia nam prezenty, razem z braćmi po kolacji się bawimy nowymi rzeczami ( o ile są to zabawki ).
W pierwszy i drugi dzień świąt jedziemy do rodziny – taka jest u nas tradycja.
Teraz opiszę Ci zwyczaje wielkanocne. Dzień przed Wielkanocą maluje z moimi braćmi pisanki, a potem idę z nimi poświecić koszyczek, mama z babcią dekorują koszyczek i wkładają święconkę. W niedziele raną jemy Wielkanocne śniadanie, potem idziemy całą rodziną do kościoła Tak jak w święta Bożego Narodzenia jeździmy do rodziny. W lany poniedziałek oblewamy się nawzajem wodą. Bardzo lubię te święta ponieważ są one obchodzone zgodnie z tradycją naszej rodziny
Jeszcze raz Cię pozdrawiam i czekam na odpowiedź o zwyczajach twojej rodziny.


Ola
1 3 1