1. Dlaczego to właśnie Józef Piłsudski, mimo przeważających wpływów endecji, objął władzę w listopadzie 1918r.?
2. Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że wszystkie siły polityczne (nie licząc komunistów) kierowały się wówczas dobrem Polski jako nadrzędnym? Uzasadnij swój sąd.
3. Jakie zagrożenia stały przed odradzającym się państwem polskim?
4. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że obronić niepodległość było jeszcze trudniej niż ją odzyskać? Uzasadnij swój sąd.

Nie akceptuję odpowiedzi z internetu, proszę o wypowiedź osób, które znają się na rzeczy. Wszystkie pytania są z działu o Polsce na początku XX wieku.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-14T14:56:26+01:00
1.Józef Piłsudski objął władzę w 1918r, pomimo wpływów endecji, ponieważ miał poparcie u żołnierzy, którzy traktowali go jak Ojca(troszczył się o nich, nigdy nie wysyłał ich na śmierć, nie traktował jak mięsa armatniego). W tych czasach wojsko było najważniejsze, co ukazało się kilka lat później(przewrót Majowy). Nawet gdyby endecja objęła władzę, to Piłsudski z mniejszym lub większym problemem, mógłby ją przejąć.
__________________________________________________________
2. Osobiście uważam, że jeżeli partia jest gotowa na pewne ustępstwa(na polu ojczyźnianym) dla zysków(na polu socjalnym/prywatnym), to nie może mówić, że stawia dobro Polski na pierwszym miejscu.
__________________________________________________________
3.Zagrożeń było kilka:
1)ZSRR, który zaatakował w 1920r.
2)Czechy, które przejęły niektóre nasze ziemie na południu(odebrane potem w 1938r).
3)Niemcy, którzy chcieli odebrać nam Śląsk, Gdańsk, Wielkopolskę. A od 1936r realne zagrożenie stanowiła III Rzesza(domagając się trasy eksterytorialnej, przez korytarz).
4)Litwa, która po odebraniu Wilna traktowała nas jak dziurę na mapie i tylko czekała, aż Polska osłabnie.
5)Ukraina, która miała pretensje o Lwów już od pierwszych dni niepodległości.
__________________________________________________________
4.Zgadzam się ze stwierdzeniem. Warto zwrócić uwagę, że odzyskanie niepodległości umożliwili nam Amerykanie. A podczas gdy mieliśmy się starać o kształt państwa(granice) i bronić jego niepodległości(w 1920r.), to już nikt nam(Polakom), nie pomagał. Musieliśmy się bronić sami, dlatego z pewnością było to trudniejsze. Dodatkowo plebiscyty odbywające się w tym okresie osłabiły nasze państwo(ludzie nie wybierali Polska/Niemcy, tylko Niemcy/ZSRR).
__________________________________________________________
Liczę na status najlepszego rozwiązania.
1 5 1