Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-14T14:39:56+01:00
Rozprawka czego mozemy sie uczyc od bohaterow kamieni na szaniec:
Poznając wiele dzieł z róznych epok literackich, możemy zapoznać się z głównymi bohaterami tych utworów. Spotyka ich wiele różnorodnych sytuacji, niejednokrotnie są to sytuacje trudne lub bardzo dla nich przykre. Muszą zmagać się z wieloma trudnościami. Postawy niektórych z tych osób, można śmiało nazwać godnymi naśladowania, gdyż próbowali oni sprostać m.in własnym słabościom.

Pierwszą postacią, którą przytoczę jest jeden z głównych bohaterów "Kamieni na szaniec" - Tadeusz Zawadzki czyli "Zośka". Jak wielu innych młodych ludzi w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za ojczyznę. W pewnym momencie wszystkie aspekty codziennej egzystencji podporządkował walce o wolność. Był on osobą odważną, a także rozważną - nie narażał siebie ani innych na niepotrzebne ryzyko. Stał się on przykładem patrioty, gotowego zapłacić za swój kraj najwyższą cenę jaką może zapłacić pojedynczy człowiek.

Drugą z postaci, którą postram się przyblizyć jest Antygona - tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa. Jej osoba to swoisty wzór postawy dającej spokój i wewnętrzną harmonię. Udowodniła ona, że do końca powinniśmy być wierni swoim przekonaniom bez względu na czekającą nas karę. Dla niej najważniejszą wartością była miłość do brata. Determinacja, pewność siebie, upór oraz wiara bohaterki tego dramatu, są cechami niezwykle ważnymi w obecnej dobie. Antygona walczyła w obronie tradycji, wolności wybotu oraz postepowania i ludzkiej godności i to powinniśmy naśladować.

Przypowieści Biblijne opowiadają jak powinien żyć człowiek XXI wieku, przekazują nam one prawdy moralne. Przytoczę te najbardziej znane: "O siwcy", "O synu marntrawnym", "O miłosiernym samarytaninie", mają one uniwersalną wymowę oraz niosą wiele przekazów dla ludzi niezależnie od epoki w jakiej żyją. Poruszają zagadnienia i wskazują wartości aktualne, a wynikające przesłania powinniśmy wrażać w życie.
5 2 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T14:57:52+01:00
Ja ci podam argumenty a ty je rozwiń i połącz w jedną całość.
1. uczą jaka jest prawdziwa przyjaźń. chłopcy narażając swoje życie ratowali się nawzajem z różnych opresji(podaj przykład)
2. Uczą, że trzeba kochać swój kraj i walczyć o niego gdy jest taka potrzeba. (chłopcy wybijali szyby w kinach i wrzucali tam środki dymiące by ludzie nie oglądali filmów niemieckich/rosyjskich-nie pamiętam których, wybierz)
3.Uczymy się wierności własnym ideałom,przekonaniom, przyjaciołom.(alek nie zdradził przyjaciół nawet wtedy gdy był torturowany)
Przykłady możesz wstawić inne
4 3 4