Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-14T14:52:46+01:00
Napisz rozprawke na temat komputer wrog czy przyjaciel czlowieka?:
Celem moich rozważań jest często zadawane pytanie, a mianowicie: "Czy komputer jest wrogiem czy przyjacielem człowieka?". Spróbuję za pomocą odpowiednich argumentów określić swoje stanowisko w tym sporze.
Według mnie, najważniejszym argumentem jest to, że jest bardzo funkcjonalny. W dzisiejszych czasach prawie w każdym domu można zauważyć stojący na biurku komputer czasami starszy czasami nowszy. Każdy członek rodziny korzysta z niego, jeden dłużej, a drugi krócej. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia bez komputera. Czy księgowi daliby sobie radę bez komputerów? Wątpię w to, bo jest on niezbędny w tak poważnych sprawach. Może pomagać człowiekowi przeliczać pieniądze. Za jego pomocą możemy skorzystć z kalkulatora, encyklopedii multimedialnej lub z gier. Wszystkie te przedmioty są w jednym urządzeniu co bardzo ułatwia przenoszenie i jest komfortowym rozwiązaniem. Nie trzeba zajmować miejsca i obniżają się nieco koszty. Kolejną jego funkcją jest możliwość pracy. Tworzone są coraz lepsze programy, które zyskują najwyższe standardy i są wykorzystywane w prawie każdej firmie. Ułatwia to zadanie, gdyż oprogramowania są łatwe w obsłudze i każda osoba potrafi je obsługiwać. Mając komputer można takze pracować w domu, wystarczą tylko chęci i trochę czasu.
Trudno też zaprzeczyć, ze stanowi również źródło rozrywki. Rozmaite filmy, które można oglądać o każdej porze dnia i nocy. Są programy do oglądania np. "All Player". Można też zainstalować specjalny program, w którym można oglądać telewizję i słuchać swego ulubionego radia na żywo.
Programy takie jak "winamp" pozwalają nam słuchać muzyki bez obaw o format czy długość. Z tym jakże potrzebnym urządzeniem można nagrać swoją własną płytę, na której mogą się znajdować piosenki, filmy czy też programy, a zrobimy to dzięki bardzo znanemu programowi "Nero".
Nie należy również zapominać o internecie. Dzięki niemu można ściagnąć z sieci wszystyko co nas interesuje. Gdy nie mamy czasu iść na pocztę, zapłacić rachunków, możemy pieniądze przesyłać tak zwanym przelewem na dane konto. W sieci są różne serwisy i sklepy internetowe przez, które można kupić dużo taniej i wygodniej, bo bez wstawania od ekranu komputera. Takimi serwisami są m.in. "Allegro", "eBay" lub "Świstak". Posiadamy dostęp do wszystkich informcji ze świata lub określonego terenu czy regionu. Nie musimy iść do kiosku po gazetę i wydawać pieniędzy, bo wszystko mamy przed ekranem. Nawiązujemy kontakty z innymi i poprzez anonimowość zwalczamy swoją nieśmiałość bądź wyrażamy poglądy na dowolne tematy. Robimy to takimi komunikatorami jak: "Gadu-Gadu", "Tlen", "ICQ" lub "Skype", który jest programem umożliwiającym rozmowę telefoniczną przez mikrofon i słuchawki. Są także tak zwane "Chaterie", na których można rozmawiać na wybrany temat. Mamy łatwieszy kontakt z otoczeniem, zamieszczamy swoje pomysły, prace pisemne, a nawet obrazy, które zeskanujemy specjalnym urządzeniem. Możemy się pochwalić swoimi umiejętnościami lub doradzić komuś w jakiejś sprawie na forum gdzie ludzie sobie pomagają rozwiązywać jakieś trudne sprawy. Zależy na jaką stronkę wejdziemy np. jeśli wejdziemy na stronę o motorowerach to jest tam forum , na którym ludzie pomagają sobie w sprawach motorynek, rometów, simsonów, a piszą jak naprawić jakiś motorek lub jak go czyścić i konserwować. Dodatkowym argumentem może być wiedza. Korzystanie z internetu bardzo uatrakcyjnia naukę. W internecie jest bardzo dużo obrazków oraz informacji na każdy temat. W ciekawy sposób można dowiedzieć się tego, co nas w danej chwili interesuje. Uczenie się staje się łatwiejsze np. kursy języka angielskiego. Nie musimy wyciągać słownika, bo wystarczy wpisać dane hasło i już wszystko wiemy. W ciekawy sposób zaznamiają nas z podstawowym stylem życia lub tradycjami. Młodsze dzieci uczą się czytać, malować oraz pisać w kolorowych programach stworzonych do tego celu. Można też pod szlifować swoje pisanie na klawiaturze bądź czytanie ze zrozumieniem. Możemy obliczać jakieś bardzo trudne zadania z matematyki.
Nienależy jednak zapomnieć, że komputer to tylko maszyna. Jak wszystyko inne, ma również swoje wady. Częste siedzenie przy komputerze może nas nawet uzależnić. Może to źle wpłynąć na nasze życie sportowe lub towarzyskie. Poznajemy osoby w wirtualnym świecie lecz zapominamy o tym co jest tu i teraz. Nie możemy jednak zapominać o tym co dla nas jest bardzo ważne. Czyli o spacerze z dziewczyną czy spotkaniu z przyjaciółmi, bo to oni są bardzo ważni w naszym życiu.
Wydaje się, że w częstym siedzeniu przd komputerem nie ma nic złego jednak jest to złe myślenie. Nasza sylwetka ulega zmianie, kręgosłup wadom, gdyż grając, nie zwracamy uwagi na postawę. Na szwank narażone są również oczy, gdyż zbytnia biskośc od monitora może go uszkodzić. Mało kto pamięta o ochronnych filtrach lub okularach.
Komuś może się wydawać, ze częste granie w gry komputerowe nie wpływa w żaden sposób na nasza psychikę. Badania wykazały inaczej. Przemoc w grach komputerowych stwarza u dzieci obojętność wobec przemocy i agresji. W niektórych przypadkach młodzież przenosi normy z gry do życia. Stają się agresywni wobec rówieśników i nie potrafią się zaklimatyzować. Kolejnym argumentem może być to, iż dzieci mają dostęp do różnych obrazów lub filmów których treści są dla nich zakazane, gdyż dozwolone są od lat osiemnastu. Rodzice są przekonani o lojalności swych pociech, lecz nie zawsze tak jest. Dopiero później okazuje się, że robią coś bardzo złego i nie przyzwoitego, bo myślę, że oglądanie filmów erotycznych i granie w takie gry jest rzeczą nie przyzwoitą.
Mimo wielu argumentów po jednej i po drugiej „stronie” komputera, uważam, że jest on najlepszym przyjacielem człowieka w wielu sprawach i nie mógłbym bez niego żyć i nie dałbym rady tak nagle się od niego „odwrócić”.
34 1 34