Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T15:32:48+01:00
Dwór w soplicowie znajdował się na niewielkim pagórku wśród zielonych drzew w pobliżu strumienia. Był pięknie położony. Był zbudowany z drewna. Topole chroniły go od wiatrów. Był podmurowany, co nadawało mu solidnego wyrazu, a pobielane ściany wyglądu skromnego, ale zadbanego.Otaczały go budynki gospodarcze, porządnie utrzymane i wypełnione zapasami zboża. Pola były żyzne – czarnoziemne, wspaniale uprawione i rozplanowane w taki sposób, że przypominały ogrodowe grządki.
Patrząc z zewnątrz na dworek można było dostrzec gościnność gospodarza. Brama była szeroko otwarta tak, że zdawała się zapraszać wszystkich przechodzących ludzi.
Można więc powiedzieć, iż soplicowski dworek był budynkiem skromnym, czystym, porządnym, a zarazem pięknym w całej swej prostocie, prawdziwym sielankowym miejscem oraz ostoją polskości i szlacheckości, a dla jego mieszkańców małą ojczyzną
5 3 5
2010-03-14T15:38:22+01:00
Na pagórku wśród pól w brzozowym gaju stał podmurowany dwór szlachcki. Był to niewielki, pobielany, porządny dom mieszkalny. Miał on niewielką stodołę przy której znajdował się pod strzechą zżęty plon. Przy dworze znajdowały się budynki gospodarcze, gdzie mieszkała służba dworska. Dworek ten upiększał położony w pobliżu sad w którym mieścił się maleńki ogródek pełen kwiatów i trawy. Otaczał go drobny, drewniany powiązany na podobieństwo rzymskiej litery X lub V płotek. Przed domem otwarta była zawsze brama na znak gościnności, dostatku i porządku.Wewnątrz w mieszkaniu na starodawnych ścianach wisiały portrety.W sypialni stała drewniana szafa i stary zegar kurantowy. W jednej z komnat był fortepian na którym leżały nuty i książki. Na oknach stały doniczki z pachnącymi kwiatami: gerarium, lewkoniją, astramii i fijołkami.W tym oto dworze szlacheckim Sęsdzia za wszelką cenę zachowywał wszystkie dawne obyczaje.
1 2 1