Jakie funkcje w organizmie pełnią tkanki mięśniowe:
- gładka
- poprzecznie prążkowana szkieletowa
- poprzecznie prążkowana serca

Może być z neta, ale tak na chlopski rozum odpowiedź do każdej z tych tkanek na kilka linijek zeszytowych.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T15:35:32+01:00
A) gładka:
- nadaje kształt soczewkom
- poszerza źrenice
- reguluje przepływ krwi przez naczynia krwionośne
-przesuwa pokarm w układzie pokarmowym.

b) poprzecznie prążkowana serca:
# wykonywanie wszystkich ruchów,
# lokomocja,
# realizacja podstawowych funkcji życiowych (oddychanie, trawienie, wydalanie),
# utrzymanie postawy ciała,
# wytwarzanie ciepła,

c) szkieletu:
# kształtowanie sylwetki,
# ochrona dla tkanek znajdujących się pod nią,
# ochrona dla naczyń i nerwów.
30 4 30
2010-03-14T15:40:58+01:00
Tkanka mięśniowa gładka
Tkanka mięśniowa gładka nie spełnia funkcji motorycznych,
współtworzy ściany narządów wewnętrznych: przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych, limfatycznych i narządów moczowo-płciowych,występuje też w skórze. Zapewnia im w ten sposób elastyczność, w ograniczonym stopniu ruch, np. perystaltyczny (robaczkowaty) jelit oraz możliwość zmiany światła przekroju, np. w naczyniach krwionośnych. We
wszystkich opisanych przypadkach szybkość i precyzja skurczu nie są wymagane. Znacznie ważniejsza jest odporność na znużenie, czyli zdolność do pozostawienia w długotrwałym skurczu.

Mięsień poprzecznie prążkowany - typ tkanki mięśniowej, zbudowanej z silnie wydłużonych, walcowatych komórek, zawierających wiele położonych obwodowo jąder.
Zbudowane są z niej m.in. wszystkie mięśnie szkieletowe kręgowców. Pracują one zależnie od woli, szybko ulegają zmęczeniu, ich skurcze są krótkotrwałe, ale silne.

Mięsień sercowy - rodzaj tkanki mięśniowej występujący jedynie w sercu kręgowców. Skurcze mięśnia sercowego mają umiarkowaną siłę i są stosunkowo krótkie. Mięsień sercowy różni się od mięśnia poprzecznie prążkowanego tym, iż włókna w mięśniu sercowym są widlasto rozgałęzione zaś jądra komórkowe ułożone są centralnie, podczas gdy w mięśniu poprzecznie prążkowanym włókna są złączone, a jądra (mięśnie serca są jedno i dwujądrzaste) znajdują się na obrzeżach włókien. Mięsień sercowy cechuje się automatyzmem: serce wyjęte z ustroju i umieszczone w płynie fizjologicznym (0.9%NaCl), wykonuje regularne skurcze (można to zauważyć podczas przewożenia serc do przeszczepów).
Mięsień sercowy pracuje zgodnie z zasadą "wszystko albo nic" – nawet najmniejszy impuls powoduje maksymalne napięcie włókien mięśnia. Przewodzenie impulsów w mięśniu sercowym jest wolniejsze niż w szkieletowych.
Jest to jedyny mięsień poprzecznie prążkowany, którego praca nie podlega woli.
10 2 10