1)Wytłumacz na czym polega oddychanie zewnętrzne i wewnętrzne
2)Określ funkcje następujących narządów układu oddechowego: Jama nosowa,tchawica,drzewo oskrzelowe,pęcherzyki płucne
3)Wyjaśnij mechanizm wdechu i wydechu.
4) Wymień trzy znane ci choroby układy oddechowego. Podaj ich bezpośrednie przyczyny i przedstaw sposoby zapobiegania im.

1

Odpowiedzi

2010-03-14T15:58:04+01:00
1) Oddychanie zewnętrzne to pobieranie tlenu z powietrza i wydalanie dwutlenku węgla, dzięki zewnętrznej wymianie gazowej.

Oddychanie wewnętrzne zachodzi między komórkami naszego ciała a krwią. Krew zabiera CO2 z komórek i jednocześnie oddaje im tlen.

2) Jama nosowa-zachodzi w niej najskuteczniejsze oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie powietrza.

Tchawica-ma kształt elastycznej rury zbudowanej z chrząstek w kształcie podkowy, połączonych więzadłami.Taka budowa powoduje, że ściany tego narządu są sztywne i uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Drzewo oskrzelowe-tchawica łączy się z oskrzelami, które tak jak konary drzew, dzielą się na coraz cieńsze oskrzeliki.

Pęcherzyki płucne-znajdują się w płucach jest ich ok miliona.Tworzą skupiska podobne do kiści winogron.Dzięki temu zwiękrza się powierzchnia, przez którą zachodzi wymiana gazowa.

3) Wdech-w czasie wdechu mięsnie międzyżebrowe, kurczą się, unoszą się żebra i rozsuwają je na boki.Jednocześnie następuje skurcz przepony,która spłaszcza się.

Wydech-podczas wydechu następuje rozkurcz mięsni międzyżebrowych, żebra opadają, a przepona uwypukla się.


4) Zapalenie płuc-przyczyną może być niewyleczona grypa, zapalenie płuc inaczej można nazwać stanem zapalnym pęcherzyków płucnych.

Zapalenie górnych dróg oddechowych-objawia się ono kaszlem, katarem, podwyższona temperaturą ciała oraz bólem gardła i głowy.Może osłabić organizm i zwiękrzyć podatność na groźniejsze choroby.Należy zażyć witaminy.

Grypa-wysoka grączka, ból gardła, katar, dreszcze oraz bóle mięśni.Grypa bardzo osłabia organizm.
10 4 10