Odpowiedzi

2009-10-25T13:22:18+01:00
Czym jest czas wolny od pracy , obowiązków , dla zwykłego człowieka ?
Czy jest jakby ucieczką od otaczającej rzeczywistości i szukaniem swego spełnienia ,
gdzieś daleko w nieodkrytym a zarazem tajemniczym miejscu czy może też odrobiną
przyjemności , jaką człowiek chciałby choć na chwilę trochę przeżyć .
A jakie znaczenie ma w rozumieniu czas wolny dla studenta ?
To jest jakby inny wymiar świata , w jakim się znajduje . Jest spełnieniem wszystkich jego oczekiwań
i pragnień .Sama teoria czasu nie ma dla niego żadnego znaczenia , ale to jakie niesie ze sobą przesłanie ma dla niego ogromną wartość . Jego punkt widzenia czasu ustosunkowuje go do tego , jaki jest jego osobisty stosunek do świata , ponieważ : „W niczym bowiem tak bardzo jak w sposobie spędzania wolnego czasu nie przejawia się stosunek człowieka do świata :pozytywny-negatywny ; ufny-nieufny ; aktywny czy bierny ;
konsumpcyjny czy twórczy’’ pisze I.Chmieleńska .
Więc , czym jest czas wolny , jaka jest definicja czasu wolnego ?
„ Pojęcie czasu wolnego jest pewnym nieporozumieniem . To nie czas jest wolny , tylko człowiek ma mniejszą lub większą swobodę w sposobie zużytkowania go’’ .
Dlatego , chcąc wypocząć , staramy się być z daleka od zgiełku , szukamy samotności lub niewielkiego i miłego nam grona ludzi , zwalniamy napięcie ciała i umysłu .Nie chcemy zmuszać się do niczego , nie chcemy niczego robić , a jeśli tak , to coś przyjemnego , spokojnego , nie wymagającego wydatkowania znacznej energii .

Rozrywka , dziedzina życia , bez której człowiek nie może się obejść .Jak wielki wpływ wywiera na człowieka .Dzięki niej , człowiek przechodzi jakgdyby metamorfozę i staje się kimś zupełnie innym .
A jakie kryteria rozrywki preferują studenci ?
To oni są przywódcami tego świata , być może nawet zapoczątkują nową epokę i nadadzą jej nowy kształt .
Najpowszechniejszym sposobem spędzania czasu wolnego jest oglądanie telewizji .Czasami jest to wręcz zadziwiające , jak obrazy scen ruchomych , pojawiających się i znikających na szklanym ekranie , potrafią całkowicie opanować psychikę ludzką .Człowiek staje się niemal niewolnikiem telewizji , nie jest świadom swoich działań .
Według K.Przecławskiego 90,4% młodzieży ogląda programy codziennie lub kilka razy w tygodniu , co świadczy o tym , że nie możemy czy raczej nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć i podejmować decyzji , które mogą zaważyć na naszym przyszłym życiu .
Owszem , dzięki telewizji możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych a zarazem nowych sprawach , jednak z drugiej strony nadmierne oglądanie telewizji może spowodować utratę wzroku .
Dlatego , aby uniknąć takiej sytuacji , można zastąpić oglądanie telewizji chociażby jakąś interesującą pozycją książkową.
Przez odkrycie nowych zjawisk i technologii , ludzie jakgdyby zapomnieli , jak cenną wartość posiada książka.Dzięki niej , człowiek poznaje inny świat , pełen tajemniczości , jaki został ukazany na papierze.Czasami nawet lepiej jest coś sobie poczytać , niż psuć wzrok , wpatrując się w szklany ekran.