Odpowiedzi

2010-03-14T16:23:10+01:00
Utwór powstał we wczesnym okresie twórczości poety, przed rokiem 1559 w Paryżu (gdzie zetknął się z najświetniejszymi przedstawicielami myśli francuskiej, między innymi z Ronsardem).

Pieśń ma modlitewny charakter (bezpośrednie zwroty do adresata, obejmujące niczym klamrą pięć środkowych strof wyliczających przykłady potęgi i dobroci Boga).
Bóg ukazany jest tu jako Wszechobecny, niezależnie od czasu (następstwa dnia i nocy, — granice mórz i lądów, — zmienność pór roku, — wegetacja roślin, — życie zwierząt i ludzi). Twórca doskonałego świata (opis genezyjski przeniesiony w czas obecny - "stawanie się" świata rozgrywa się przed oczyma poety budząc jego zachwyt), Życzliwy i Łaskawy (porządek, — ład, — harmonia świata jako efekt miłości Najwyższego).
Dzięki temu człowiek może czuć się bezpieczny i szczęśliwy (ma namacalne dowody opieki Wszechmocnego) oraz winien być wdzięczny, pełen pokory, oddania i przywiązania (podporządkowanie wynika z przekonania wyprowadzonego drogą logicznej analizy - humanizm).
Pieśń charakteryzuje klasyczna forma:
wiersz sylabiczny (7+6), czterowersowa budowa strofy, przejrzysty układ rymów (aa bb),budowa wersów zgodna z rozkładem zdań lub jego części (wiersz meliczny),dla uniknięcia monotonii - przerzutnie, zdania pytające oraz urozmaicające wers zdania wtrącone.
2010-03-14T16:26:04+01:00
Heh mam akurat to samo na polskim:d

Utwór Kochanowskiego jest pieśnią, czyli gatunkiem lirycznym. Posiada rymy.Ma charakter meliczny, więc łatwo skomponować do niej muzykę.

Pieśń zwrócona jest do Boga. Opowiada o tym jaki jest On hojny. Obdarował ludzi licznymi dobrodziejstwami. Zaplanował pory dnia, przemiany pór roku, miejsca mórz bogactwa rzek. W jego dziele panuje ład i harmonia, co świadczy Bożej mądrości i doskonałości. Jest dobry i godny uwielbienia. ,,Twoja łaska, Twa dobroć nigdy nie ustanie"

Pisane samodzielnie
Pozdrawiam:)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T16:27:19+01:00
Wiersz 'czego chcesz od nas Panie' to hymn ku czci Boga, w którym podmiot liryczny wychwala go (bądz na wieki pochwalon),
prosi żeby uchował nas w swej dobroci i dziekuje za stworzenie tak pieknego i dobrze przemyslanego świata. Ukazuje go jako władce, ojca, gospodarza, budowniczego, pana, architekta i artyste. Wyraża podziw dla cudów natury, swoją wdzięcznosć i religijność, rozumie że nie czlowiek moze za wszystko odpłacic jedynie wlasnym sercem, bo wszystko inne itak nalezy do Najwyższego