Odpowiedzi

2010-03-14T17:06:26+01:00
Las Katyński jest zalesionym terenem niedaleko Gniezdowa, wioski położonej w Rosji, niedaleko Smoleńska, gdzie w 1940 na rozkaz Stalina NKVD zastrzeliło i pochowało ponad 4000 Polaków, którzy byli wzięci jako jeńcy we wrześniu 1939 roku.

W 1943 Niemcy ekshumowali zabitych Polaków i oskarżyli o to Sowietów. W 1944 po odzyskaniu okolic Katynia, Sowieci znowu ekshumowali ciała zabitych i oskarżyli o to Niemców. Reszta świata, jak zwykle była po obu stronach.

W 1989, po upadku potęgi sowieckiej, Gorbaczew wreszcie przyznał, że to NKVD wykonało egzekucję Polaków i potwierdził dwa podobne miejsca do tych koło Katynia. Rozkaz Stalina z marca 1940 aby zastrzelić około 25,700 Polaków zostało też ujawnione po upadku Sowietów. To zabicie Polaków w czasie 2 wojny często jest nazywane Masakrą Katyńską lub zbrodnia Katynska. .

Głównym celem tej strony jest nawiązanie kontaktu z osobami zainteresowanymi zbrodnia Katynska.

Ja jestem historykiem Katyńskim, mieszkającym w Nowej Zelandii. Byłem w Rosji w Lesie Katyńskim dwa razy i również we wiosce Ymok, niedaleko Tvera, na północ od Moskwy, gdzie również są pochowani Polacy, ofiary zbrodni Katyńskiej. Interesują mnie wszystkie okoliczności zbrodni Katynskiej.

W tym momencie pragnę ustalić, czy ciała Polaków pochowanych w Katyniu nadal się tam znajdują, czy zostali usunięci przez władze sowieckie. Moje zapytania pozostały bez odpowiedzi.

Chętnie rozważę inne możliwości, ale wydaje mi się, że ciał Polaków już tam nie ma. Mój artykuł 'Sowiecka dziura w pamięci', mówi dlaczego. Byłem na uroczystości w Lesie Katyńskim w 1995 gdzie zaproponowano stały pomnik, niezależnie od tego, czy zwłoki tam się jeszcze znajdują, czy są gdzie indziej, np. w Dnieprze od 1944, dzięki Stalinowi, po sprawozdaniu Burdenki.

Katyń jest tematem wzbudzającym wiele głębokich uczuć. Jest wiele teorii co się stało, jak i dlaczego. Są też tacy którzy twierdzą, że to się nie wydarzyło, a jeżeli to zrobili to Naziści. Jeżeli śledzisz temat Katynia, to wkrótce zauważysz jaka jest ilość opinii, dat, nazw i innych faktów na ten temat w sieci i w druku. Tak jak często w życiu i w historii człowiek wierzy w to co sobie wybierze. Ja w tym miejscu wyrażam moją opinię i zachęcam innych do tego, Jeżeli ktoś ma sprzeczne poglądy na tę sprawę, to proszę otwórzcie swoją stronę i dajcie mi adres.

Antysemityzm, (wielu zabitych w Katyniu była Żydami), chwała potęgi Sowieckiej, (jaka by tam była), zaprzeczenie współpracy sowiecko niemieckiej albo zaprzeczenie rzezi sowieckiej, jeżeli majom nawet mieć gdzieś miejsce, to nie tutaj. Jeśli to jest twoim zainteresowaniem, zacznij własną witrynę, najlepiej jak najdalej odemnie.

Mam okienko na świat, jeżeli historia jest też twoim konikiem, inne rzeczy od Katynia są moimi zainteresowaniami, takie jak traktat w Rapallo (kooperacja Niemiec i Zw. Radzieckiego w latach 20 i 30), masakra rosyjskiego wojska we Francji, kiedy się zbuntowali przeciw wojnie pierwszej światowej. Artylerzystą w tej zbuntowanej jednostce był przyszły sowiecki marszałek Malinowski.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T17:10:26+01:00
5.03.2010 minęła 70 rocznica zbrodni katyńskiej.

Radzieckie NKWD rozstrzelało Polaków, którzy dostali się do sowieckiej niewoli po zajęciu w 1939 roku wschodnich ziem polskich przez Armię Czerwoną. Odbyło się to na mocy radziecko-hitlerowskiego paktu Ribbentrop-Mołotow.

Polscy oficerowie zostali pochowani w zbiorowych mogiłach w okolicach Miednoje, Charkowa i Katynia. Komunistyczna propaganda próbowała początkowo zrzucić odpowiedzialność za tę zbrodnię na niemieckich okupantów. Rosja do dziś ma problemy z jednoznacznym jej osądzeniem .

W kwietniu w Katyniu odbędą się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej z udziałem rodzin ofiar zbrodni, przedstawicieli najwyższych polskich władz, premiera Rosji Władimira Putina oraz hierarchów polskiego Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Spotkanie to ma sprzyjać polsko-rosyjskiemu pojednaniu.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (to dziś symboliczna rocznica zbrodni).

15 kwietnia 1943 r. w odpowiedzi Sowieckie Biuro Informacyjne ogłosiło, że polscy jeńcy byli zatrudnieni na robotach budowlanych na zachód od Smoleńska i „wpadli w ręce niemieckich katów faszystowskich w lecie 1941 r., po wycofaniu się wojsk sowieckich z rejonu Smoleńska”.

Tego samego dnia, rząd RP na uchodźstwie polecił swojemu przedstawicielowi w Szwajcarii zwrócić się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z prośbą o powołanie komisji do zbadania odkrytych grobów.

17 kwietnia 1943 r. strona polska złożyła w tej sprawie oficjalną notę w Genewie, dowiadując się jednocześnie, iż wcześniej również Niemcy zwrócili się do MCK o wszczęcie dochodzenia. Joseph Goebbels zanotował w swoim dzienniku: „Sprawa Katynia przeradza się w gigantyczną polityczną aferę, która może mieć szerokie reperkusje. Wykorzystujemy ją wszelkimi możliwymi sposobami”.

Moskwa bardzo ostro zareagowała na propozycję dochodzenia prowadzonego przez MCK.

Ujawnienie zbrodni przez Niemców posłużyło Sowietom za pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem polskim w Londynie.

Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli hitlerowcy.

Do 1956 r. władze PRL mówiły o „perfidnej niemieckiej prowokacji w Katyniu”. Potem samo słowo Katyń zniknęło całkowicie – przez lata cenzura wykreślała je z każdej publikacji.

Pomimo upływu lat nadal nie rozstrzygnięto w sposób ostateczny kwalifikacji prawnej zbrodni. Prokuratura rosyjska uznała ją za przestępstwo pospolite. Nie ujawniła prawnego uzasadnienia, tłumacząc się tajemnicą.

Do tej pory nie ustalono nazwisk wszystkich ofiar. Nie odnaleziono dotychczas także listy więźniów zamordowanych na Białorusi (tzw. białoruska lista katyńska). Nie znamy również dokładnej liczby rozstrzelanych oraz dat śmierci i wszystkich miejsc pochówku osób straconych na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r.

Strona polska nadal oczekuje na pełną rehabilitację ofiar oraz na ustalenie i opublikowanie nazwisk inicjatorów i wykonawców zbrodni.

Stowarzyszenie Memoriał wezwało prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do odtajnienie akt śledztwa Głównej Prokuratury Wojskowej FR w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku, a także do wznowienia tego dochodzenia umorzonego w 2004 roku.

Memoriał, organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka w Rosji i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, wskazał też na potrzebę udziału Miedwiediewa w kwietniowych uroczystościach w Katyniu upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.


Zdjęcia:

http://www.jaslonet.pl/i/news/2010/01/katyn.jpg

http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/d/k/fot_Jagielak_Rosyjscy_3355153.jpg

http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/g/n/Zbrodnia_Katyniu_3523416.jpg

http://www.gover.pl/userfiles/publikacje/katyn_large_1-large.jpg

http://www.dziennik.pl/files/archive/00158/Niemiecka_ekshumacj_158604l.jpg

http://www.mmtrojmiasto.pl/rep/newsph/1487/3025.3.jpg

http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/9/6/Zbrodnia_Katyniu_3523349.jpg

http://www.powiat.starachowice.pl/data/public/Image/news/13.04.2008r./1122.JPG

http://www.powiat.starachowice.pl/data/public/Image/news/2009/17.04.2009/P1130851.JPG