Hej .:) Potrzebne mi jest przetłumaczenie tego tekstu . :) Za szybką odpowiedź, maks. :] Pozdrawiam .


Dear Michał (np)
In the first lines in my letter i want to send you greeting.I didn't see you very long time.Where are you on your holiday?I am in France in Paris.What about you?I am writting this letter to you because i want to invitie you to my grandparents in august.Will you come?
Well now i tell you about my holiday in Paris.I arrive here a week ago and i have a great fun. Yesterday i was in a museum. Then i went with my parent's to Eifle tower. it is very huge and high.I was frighten.After that we went to the cinema.There was a lot of people.In the evening we went to paris restaurant. They had very good meals.
Paris is big and beautiful city.In the evening there are a lot of lights,this looks beautifull.There is hot but sometimes its rainy.Peoples are nice and firends.I like this city a lot.I live in hotel.This hotel have 5 strars,so very its luxurious.The workers are nice and i like them.I have big room with a tv and computer.There are two beds one for me and one for my parents.Room is yellow with blue bahroom.In bathroom there is a big bath.On breakfasts i go to hotel restaurant.The food is very good and i like it.I know a chief so i can my tel him to make something special for me.I fell good here in paris but i want go home.The people are nice,I am happy i know french and i can talk with them.
I hope you're feel good.
Best hishes(podpis)
ps: I come back to home for a 3 days

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T17:45:16+01:00
Kochany Michał (np) w incipitach w moim i listu chcieć wysłać ci greeting.Ja nie widziałem Cię bardzo długo.Gdzie jesteś na swoich wakacjach? jestem we Francji w Paris.Co u ciebie? Piszę ten list do ciebie ponieważ i chcieć aby invitie ty do moich dziadków w .Will przychodzisz? Bardzo teraz i mówić ci o moich wakacjach w Paris.I przybywaPrzybywam tu tydzień temu i i mieć świetną zabawę. Wczoraj i był w muzeum. W takim razie i poszedł z wieżą mojego rodzica do Eifle. to jest bardzo olbrzymie i high.I był frighten.After że poszliśmy do cinema.There dużo people.In było wieczorem, na który poszliśmy paris restauracja. Zjedli bardzo dobre posiłki. ć tu tydzień temu i i mieć świetną zabawę. Paryż jest dużym i pięknym city.In wieczór tam są wieloma światłami, to patrzy beautifull.There jest gorące ale czasami jego rainy.Peoples są miłe i firends.I jak to miasto lot.I żyć w hotel.This hotel mieć 5 strars, tak sam jego luxurious.The robotnicy są mili i i jak them.I mieć duży pokój telewizja i computer.There dwa łóżka są jednym dla mnie i jednego dla mojego parents.Room jest żółty z niebieskim bahroom. W łazience tam duży bath.On jest śniadaniami i iść do restaurant.The hotelowego jedzenie jest bardzo dobre i i jak it.I znać szefa tak i może mój tel go sprawić dla me.I, że coś specjalnego ścina dobry tu w paris ale i chcieć wchodzić na home.The ludzie są mili, jestem szczęśliwym i wiedzieć french i i może rozmawiać z nimi. Mam nadzieję być dobrze się czuć.
Najlepsze życzenia !
PS. Wracam do domu za 3 dni.
1 1 1