Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-14T17:50:16+01:00

Człowiek wędruje od tysięcy lat, na początku czynił to, aby się osiedlić na lepszym obszarze. Z biegiem lat wędrówka stała się sposobem na poznawanie świata oraz własnej osobowości. Każda podróż przynosi nowe doświadczenia życiowe. Wiąże się to często z poszukiwaniem szczęścia, przyjaciół, poznawaniem nowych miejsc oraz ich obyczajów. W poniższej argumentacji udowodnię zawartą w temacie tezę.
Swoje rozważania rozpocznę od stwierdzenia, że dzięki wędrówkom uczymy się odpowiedzialności oraz samodzielności. W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym zaczynamy sami podejmować decyzje, które jednak wiążą się z pewnymi konsekwencjami, które ponosimy sami. Często zdarza się tak, że odpowiadamy za swoje czyny i błędy. Samemu nie jest łatwo sprostać pewnym wyzwaniom, ale musimy sobie z nimi jakoś poradzić, bez pomocy innych ludzi.
W tym przypadku powołam się na nowelę H. Sienkiewicza pt. "Latarnik". Skawiński, główny bohater, podjął się trudnej i odpowiedzialnej pracy. Codziennie zapalał on swoją latarnię, rozświetlając drogę statkom. Pewnego dnia na łodzi przywożącej żywność zauważa paczkę pełną polskich książek. Jest nimi tak wzruszony i w nich zaczytany, że zapomina zapalić latarnię, przez co jeden ze statków rozbija się.
Świadczy to o nieuwadze i nieodpowiedzialności Skawińskiego, przez co ponosi konsekwencje, mianowicie traci posadę i rozpoczyna swoją dalszą tułaczkę.
Z kolei zauważę, że dzięki podróżom zapominamy o ciężkiej przeszłości oraz przekonujemy się do więzi międzyludzkich. Czasem bywa tak, że musimy rozstać się z pewną osobą. Jest to ciężkie przeżycie, pożegnać się z kimś, kogo kochamy. Mimo największych błędów popełnionych podczas wędrówki powrót do rodziny jest najważniejszy.
Przytoczę tu przypowieść o "Synu marnotrawnym". Z braku odpowiedzialności powrót syna do domu sprawił, że więzi pomiędzy nim a jego ojcem stały się jeszcze bardziej trwalsze. A zdarzyło się to dlatego, że pomimo tylu błędów popełnionych przez marnotrawnego syna, potrafił on przyznać się do błędów jakie popełnił i okazać swą skruchę.
Jako następny argument podam to, że wędrówka pozwala odkryć nam nowe miejsca, poznać nowych ludzi, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić. Dzięki podróżom poznajemy świat.Z czasem mamy własną opinię o ludziach i o tym, co nas otacza. W "Małym Księciu" A. de Saint Exupery'ego, bohater podróżuje, aby nauczyć się czegoś nowego i zdobyć przyjaciół. Chłopiec odwiedza różne planety, na których spotyka wielu ciekawych ludzi, na przykład u Króla książę nauczył się, że należy wymagać tego, co można otrzymać. Autorytet opiera się na rozsądku. Jednak na koniec chłopiec podsumował, że "dorośli są dziwni". Dowiedział się natomiast, że przyjaźń to świadomy wybór, trzeba umieć ją szanować, bo dzięki niej życie nabiera blasku.
Z powyższej argumentacji bez żadnych wątpliwości wynika, że wędrowanie pozwala odkryć prawdę o sobie i innych ludziach. Podróże traktowane są jako symbol życia, jego kolejne etapy, nowe doświadczenia. W końcu "nasze losy zależą od nas samych/ tak jak chmury biorą się z powietrza".
6 4 6