Odpowiedzi

2010-03-14T18:29:47+01:00
Wielkie lanie
Pewnego razu w odległej przyszłości żyli sobie dwaj konstruktorzy: Trurl i Klapaucjusz. Trurl był bardzo pomysłowy, ciekawski i zawsze chciał być lepszy od Klapaucjusza. Kiedyś, gdy Klapaucjusz robił nowy wynalazek, Trurl wysłał do niego maszynę spełniającą życzenia.
- Kim jesteś? - zapytał ostro.
- Maszyną do spełniania życzeń przysłaną od Twojego najlepszego przyjaciela, Trurla - odparła.
- Więc wchodź.
Najpierw konstruktor kazał sobie dać rzeczy potrzebne do wykończenia jego wynalazku. Robot spełnił to żądanie.
- A teraz zrób mi Trurla.
- Dobrze, ale musisz chwilę poczekać. Zrobienie Trurla to nie lada wyzwanie.
Po chwili pojawił się Trurl. Klapaucjusz porozmawiał z nim chwileczkę, aby sprawdzić, czy to aby na pewno jego kolego. Podstępem zaciągną go do piwnicy, gdzie zaczął go bić grubym kijem. Ten zaczął się tłumaczyć, że jest prawdziwym Trurlem. Klapaucjusz nie uwierzył. Wtedy poszedł na górę pod pretekstem pójścia spać. W tym czasie Trurl uciekł wraz z maszyna. Następnego dnia Klapaucjusz odwiedził go u niego w domu.
- Dlaczego jesteś taki przygnębiony? - zagadnął.
- Zrobiłeś zły użytek z mojego prezentu.
- Nie rozumiem.
Zaczął mu tłumaczyć, to co zdarzyło się wczoraj. Trurl opowiedział mu, co chciał mu zrobić jego życzenie. PO tej rozmowie pożegnali się ciepło. Od tej pory Trurl rozsiewał plotki na temat Klapaucjusza, dzięki czemu zaczął być szanowany. Król nawet obdarzył go Orderem Wielkiej Sprężyny. i Gwiazdą Helikoidalną. Klapaucjusz był strasznie zły i zazdrosny oto. Zrobił przez to taką samą jak jego kolego maszynę, z tą różnicą że szybciej od niego.

Na tej stronce jest pełna wersja tej bajki: http://www.pdhm.zafriko.pl/kat/ksiazki/s__lem/bajki_robotow/wielkie_lanie
14 1 14