Odpowiedzi

2010-03-14T19:51:08+01:00
Adam Cisowski-uczeń 7 klasy gimnazjum, 17 lat,za rok będzie zdawał maturę,ojciec był lekarzem, matka zajmowała się czworgiem młodszego rodzeństwa. "Był to nieforemny chłopak, nieco pękaty, z rozmierzwioną czupryną, sądząc po jego budowie musiał być sprężysty i silny". Spojrzenie miał śmiałe i przenikliwe. Miał rozumne oczy "Przemawiał głosem miękkim i melodyjnym". Nieprzeciętnie inteligentny "posiadał on zasłużoną sław najbystrzejszego chłopca w całej szkole". "I ja jestem mistrzem w logice"- mówi o sobie "szatan". Potrafił rozwiązać zawikłane sprawy; z niedopowiedzeń, z ułamków zdarzeń sklejał całość i osiągał cel. Wyobraźnie miał żywą, lotną, zataczającą ogromne koła, wybiegał w przewidywaniach naprzód, a także "w gęstniejący mrok przeszłości". W nauce wyprzedał wszystkich, nad podziw pojętny, "pamięć przy tym miał znakomitą", opanowany, nie wybuchał gniewem. Sympatyczny, uczynny, serdeczny kolega, z natury pogodny, uśmiechnięty, życzliwy w stosunku do innych "zdobył sobie bez wielkiego trudu miłość u wszystkich".
Podczas rozwiązywania zagadki we dworku państwa Gąsowskich doznał: klęsk, porażek, przeżywał chwile grozy i bał się, nawet wpadł w rozpacz- wydobył się z tarapatów głównie dzięki przypadkowi.
Oczarowany urodą Wandzi pragnął za wszelką cenę pomóc jej rodzicom. Pozostał wierny swym ideom: dobroci, miłości do innych i słonecznym uśmiechom. Niezwykle inteligentny i jednocześnie sprytny. Nigdy nie splamił się niegodnym uczynkiem, rozróżnia dobro od zła.

"Klasa siódma dumna była z Cisowskiego". Narrator wyraża sie o nim bardzo ciepło, wyposażył go w przepiękne cechy charakteru i dzięki temu: "...zdobył sobie bez wielkiego trudu miłość u wszystkich".

Moim zdaniem to wspaniały chłopiec, byłby cudownym przyjacielem, jego cechy są godne naśladowania, mimo tylu zalet Adaś jest przekonywujący i ukazany prawdziwie.