Odpowiedzi

2010-03-14T20:22:01+01:00

LICZE NA nAJ bo się napisałam!:)

Opis pt "Syn marnotrawny "

Obraz Hieronima Bosha pt . " Syn marnotrawny " lub inaczej
"Wędrowiec" został namalowany na podstawie przypowieści biblijnej . Artysta nie przypadkiem umieścił na nim wiele elementów , o których znaczeniu zaraz powiem .
Obraz niewątpliwie sprawia wrażenie na odbiorcy orginalności , wywiera jego nietypowy kształtokrąg , symbol boskiej doskonałosci , ujęty w ośmiokąt oznaczający zmartwychwstanie ciała i duszy . Na obrazie są trzy plany oraz dwie strony : prawą - dobrą i lewą - złą . Na pierwszym planie , po środku , przedstawiony jest syn ubrany w obdarte szaty . Na plecach ma on kosz podróżniczy - jedną rzecz łącząca go z rodzinnym domem . Jest umieszczona w nim chochla - jest znak włóczęgostwa . W lewej dłoni trzyma kapelusz - jest to oznaka chęci powrotu do domu . Ma on owiniętą nogę bandażem .
Na drugim planie po lewej stronie , widać dom bardzo zaniedbany .Jest to karczma . Z prawej strony widać bramę i drzewo , na którym siedzi sowa - znak mądrości i sikorka.Brama to przejście do lepszego,nowego życia. Jest ona z uchwytem w krztałcie trójkąta -symbol boga.Oraz szejść pól -oznacza to szejsc dni stworzenia świata. Krowa oznacza zwierzęta poświęcone bogu . Świnia oznacza zło i nieszczęście. Jest tu także kontrast na pierwszym planie ,kolory są ponure .Są tam różne odcienie brązu i szarości.Im dalej patrząc, tym kolory są jaśniejsze.Nawet w prawym górnym rogu można dostrzec barwę błękitną .
Z tego krótkiego opisu wnioskuję, iż ukazany mężvzyzna przechodzi na dobra drogę.Idzie w kierunku bramy .Byc może to właśnie brama do lepszego zycia.Widać żE zostawia za sobą złe wspomnienia i zły świat.Ten obraz pokazuje nam że trzeba umieć pokonać zło i wejsc na dobrą drogę iść za bogiem i nie dać się zwieść szatanowi.