Odpowiedzi

2009-10-26T01:17:41+01:00
Cez jest w 1 grupie i 7 okresie układu okresowego.

Skoro jest w pierwszej grupie to oznacza, że ma jeden elektron walencyjny (elektrony walencyjne to to, które są najbardziej oddalone od jądra i to dzięki nim powstają związki chemiczne bo łączą się z elektronami innego pierwiastka). Im mniej elektronów walencyjnych ma pierwiastek tym jest aktywniejszy. Dlatego też mówi się, że metale z I i II grupy są najaktywniejsze.
I taka ciekawostka. Dlaczego dawno, dawno temu ludzie jako jeden z pierwszych metali odkryli złoto a dopiero potem takie pierwiastki jak sód, magnez, potas itp.? Bo złoto jest bardzo mało aktywne chemiczne i występowało w stanie wolnym, zaś takie pierwiastki jak wymienione wyżej (sód, magnez, potas i inne) ludzie musieli wyodrębnić z rud, bo po prostu na powietrzu szybko się utleniały i tworzyły tlenki metali.

Reakcje otrzymywanie wodorotlenku cezu:
2 Cs + 2 H₂O -> 2 CsOH + H₂^
Cs₂O + H₂O -> 2 CsOH

Na dodatkową ciekawostkę powiem, że reakcja cezu z wodą jest baaaaaardzo gwałtowna. Kiedyś widziałem tą reakcje na Discovery Science. Ludzie wypełnili wannę wodą i wrzucili do niej trochę cezu. Skutek? Wanna wybuchła ;).
Ale to tak na marginesie.